5 príznakov toho, že môžete mať nádor na mozgu. Pokiaľ je zistený včas, je možné ho liečiť

Zdieľať
MRI

Napriek tomu, že si nádor na mozgu často spájame s desivou diagnózou, dokonca s rozsudkom smrti, v skutočnosti je väčšina mozgových nádorov meningeómy – nádory, ktoré sú v 90 % prípadov nezhubné a ľahko operovateľné. Väčšina benígnych meningeómov rastie veľmi pomaly. Po roky nemusí vyvolať žiadne príznaky. Veľa z nich tiež nevyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

Čo je benígny meningiom?

Meningiom je typ rakoviny, ktorý sa vyskytuje vo vrstve tkaniva, ktoré pokrýva chrbticu a mozog, známe ako mozgové plienky. Meningeómy rastú na povrchu mozgu a môžu stláčať nervy a krvné cievy v mozgu. Väčšina z nich je považovaná za mierne, pretože rastú pomaly a riziko metastáz je zanedbateľné. Napriek tomu je dobré poznať príznaky nezhubného nádoru na mozgu, aby ste vedeli, kedy navštíviť svojho lekára. Tu sú najčastejšie z nich.

Bolesť hlavy

Kompresia mozgu nádorom vedie k bolesti hlavy, ktorá sa môže časom zhoršovať.

Poruchy zraku

Ak meningióm komprimuje zrakové nervy, môže spôsobiť poruchy videnia a dokonca aj slepotu. Medzi skoré príznaky patrí dvojité alebo rozmazané videnie.

Poruchy sluchu

Rovnako ako pri zraku, pokiaľ meningiom stlačí oblasti mozgu, ktoré ovládajú sluch, spôsobí to znateľné príznaky. Môže to byť zvonenie v ušiach alebo dokonca strata sluchu.

Strata čuchu

Ak je nádor medzi mozgom a nosom, môže stlačiť nervy zodpovedné za čuch, čo má za následok stratu čuchu.

Poruchy pohybových funkcií tela

Jedným z najčastejších príznakov benígneho meningeomu je pocit slabosti v končatinách alebo čiastočná strata kontroly nad určitými časťami tela. Pokiaľ zaznamenáte niektorý z vyššie uvedených príznakov, mali by ste ísť k lekárovi, ktorý vás odošle na vhodné vyšetrenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané