Ak nosíte zubné strojčeky, o pár rokov sa vám môže stať niečo hrozné

Zdieľať
strojček

Ľudia, ktorí dnes nosia alebo niekedy v minulosti mali v ústach zubné strojčeky, by sa mali zamyslieť, aké následky na nich môžu tieto zariadenia zanechať. Pravdou je, že zubné strojčeky nie sú absolútne bezpečnými zdravotnými pomôckami. Ide totiž o zliatiny rôznych kovov, vrátane niklu, ktoré pri dlhodobom vystavení môžu mať na telo vážne nežiaduce účinky.

Čo zistili vedci z dentálneho centra

Vedci z univerzity v Buenos Aires tvrdia, že nosenie strojčeka môže mať na ľudí smrteľné následky.

Ako príklad uvádzajú 31 ročného pacienta, ktorý sa sťažoval na silné nepohodlie a bolesti v ústach. Keď navštívil zubnú pohotovosť, zistili mu vzácny druh osteosarkómu (rakoviny kostí), ktorý sa prejavoval nádorom na čeľustnej kosti. Lekári boli prekvapení týmto nálezom, preto sa rozhodli podrobnejšie vyšetriť možnú príčinu. Po čase objavili deformáciu na pacientových zuboch, čo ich priviedlo k strojčekom. Po vykonaní biopsie nádoru a jeho patologickom vyšetrení našli neobvyklé vysoké hladiny kovov v nádorom tkanive. Išlo hlavne o kovy, ktoré sa používajú na výrobu zubných strojčekov.

Nosiť či nenosiť strojčeky na zuby?

Bohužiaľ, liečba spomínaného pacienta nebola úspešná a rakovina sa mu rýchlo rozšírila do celej ústnej dutiny. Avšak, aj vďaka uvedenému prípadu začali lekári venovať viac pozornosti tomuto problému.

Došli k záveru, že nosenie zubných strojčekov počas dlhej doby je pre telo nadmieru nezdravé. Odporúčajú preto, aby počas ich nosenia sme si dali záležať na strave a to v tom zmysle, aby neobsahovala kyseliny, ktoré môžu dopomáhať k zvýšenému uvoľňovaniu kovov. Pozor teda na veci ako sú citrusové ovocie, káva, ocot, paradajkový pretlak, limonády s obsahom kyseliny citrónovej, fosforečnej (kolové nápoje) a podobne. Obmedzením ich nosenia a dodržiavaním bezpečnostných zásad v stravovaní je možné predísť neskoršiemu rozvoju rakoviny, ktorá môže vzniknúť aj o celé roky neskôr.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané