Ako často by ste mali na jeseň a v zime prať posteľnú bielizeň? Väčšina ľudí v tom robí chyby

Zdieľať
pranie postelnej bielizne
Ako často by ste mali na jeseň a v zime prať posteľnú bielizeň? Väčšina ľudí v tom robí chyby Foto: www.gettyimages.com

Chcete predĺžiť vašej posteľnej bielizni nielen životnosť, ale zbaviť ju aj nechcených baktérií? Tak to by ste mali vedieť, ako často prať bielizeň práve teraz na jeseň a v zime!

Chladné a vlhké jesenné aj zimné mesiace sú dobou, kedy by ste sa mali o svoju posteľnú bielizeň starať starostlivejšie ako inokedy. Práve toto obdobie je typické pre väčší výskyt nežiaducich baktérií a plesní. Ak by ste starostlivosť o posteľnú bielizeň zanedbávali, vystavíte ich nielen týmto neblahým podmienkam, ale počítajte aj s ich hojnejším výskytom vrátane pestrej škály roztočov aj s ich výtrusmi. Chladné počasie tiež podnecuje pokožku byť suchšou,  čím sa odlupuje vo väčšom množstve a tvorí roztočom doslova raj k životu. Ako sa teda o bielizeň postarať? Stačí dodržiavať pár jednoduchých krokov.

Ako prať správne posteľnú bielizeň sa pozrite v tomto YouTube videu kanála POD VPLYVOM ČOKOLÁDY:

Základom je vetranie

Pokiaľ chcete spať v čistej posteli, myslite na to, že by miestnosť, kde spíte, mala byť vždy pravidelne vetraná. Prečistí to nielen vzduch spálne, ale bude sa vám aj oveľa lepšie spať. Zároveň sa jedná o účinnú prevenciu pred vznikom plesní. Citlivejší jedinci to môžu veľmi ľahko odniesť nepríjemnou alergickou reakciou vo forme nádchy či dráždivého astmatického kašľa. Objaviť sa môžu aj nepríjemné kožné vyrážky.

Vetrať potrebujú aj skrinky s lôžkovinami

Ak chcete mať posteľnú bielizeň úplne v poriadku, myslite aj na to, že je nutné pravidelne vetrať aj skrinky a komody, kde ich uchovávate. Aj tu sa môže často držať vlhkosť. Pokiaľ náhodou pleseň tkaninu zasiahne, je nutné ju rýchlo zlikvidovať. Naneste na inkriminované miesto trochu jedlej sódy, citrónovú šťavu, obyčajnú kuchynskú soľ alebo pár kvapiek kysličníka a následne bielizeň vyperte.

prezliekanie postele
Ako často by ste mali na jeseň a v zime prať posteľnú bielizeň? Väčšina ľudí v tom robí chyby Foto: www.gettyimages.com

Ako často prať na jeseň a v zime

V tomto období by ste mali venovať lôžkovinám maximálnu pozornosť. Spravidla ich mnohí z nás menia raz za mesiac, ale to nie je bohužiaľ dostačujúce. Obliečky by ste mali ideálne vymieňať a prať minimálne 1x za týždeň alebo dva. Pokiaľ máte sklony k alergiám, nie je od veci túto periódu skrátiť na každé 3 dni.

Ako prať správne

Ak máte nové obliečky aj prestieradlá, vždy ich pred prvým použitím dôkladne vyperte. Stačí využiť program s teplotou 40 až 60 °C, a to vždy naruby, prípadne so zapnutým zipsom. Lôžkoviny je vždy lepšie nechať uschnúť na čerstvom vzduchu, ale nemusíte sa vyložene brániť ani použitiu sušičky. Úplne určite využite nakoniec žehličku, a to na najvyšší možný stupeň podľa použitého materiálu.

Zdroj: ireceptar.cz, www.huffingtonpost.co.uk, www.prima-receptar.cz, www.wellandgood.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané