Ako na živý plot. Správny výber rastlín predíde budúcim problémom pri údržbe

Zdieľať
živý plot
Ako na živý plot. Správny výber rastlín predíde budúcim problémom pri údržbe Foto: www.freepik.com

Ku každej záhrade patrí plot, či už okolo pozemku, alebo ako vnútorný predel. Záleží na vkuse majiteľa, pre aký sa rozhodne. Medzi najlepšie patria určite ploty živé, zelené, ktoré poskytujú domov celej rade vtákov a vytvárajú protihlukovú a protiprachovú stenu.

Pri správnej výsadbe a voľbe druhu vznikne hustý porast, ktorým hneď tak niekto neprejde. A pokiaľ navyše vyberáte dreviny vždyzelené, je o intímne prostredie za plotom postarané aj v zime.

Zelené plôtiky okolo záhonov

Vyzerajú veľmi efektne. Výhodou je možnosť tvarovania a tým pádom udržanie zvolenej výšky a hustoty po celý rad rokov. Plôtiky sú trvanlivé, zabraňujú rastu trávy a tým odpadá aj údržba spojená s modeláciou záhonov a sústavným kosením. Pokiaľ sa pre živý plôtik rozhodnete, mala by byť výsadba dopredu dobre premyslená, pretože sa s ním nedá hýbať. Tak, ako ho vysadíte, bude plniť svoju funkciu niekoľko rokov.

Medzi najvhodnejšie dreviny patrí krušpán, ktorý pomerne pomaly rastie. Výhodou je možnosť pravidelného tvarovania vrátane hlbokého zostrihu. Prednosťou krušpánu je neopadavosť, a tak aj v zimnom období zostáva olistený. Kvitne veľmi skoro na jar drobnými nenápadnými kvetmi a patrí medzi prvú potravu včiel. Nahradiť ho môžu aj drobnolisté cezmíny, ktoré nenapadá vijačka krušpánová. Ďalšou obľúbenou drevinou na výsadbu nízkych plôtikov sú hrab a vtáčí zob. Dajú sa veľmi dobre tvarovať a listy zhadzujú neskoro na jeseň.

plot
Ako na živý plot. Správny výber rastlín predíde budúcim problémom pri údržbe Foto: www.freepik.com

Nenáročný živý plot

Z opadavých rastlín je pre živé ploty výbornou drevinou hrab, ktorý pôsobí veľmi prirodzene, ďalej vtáčí zob či tavoľník, ktorý je možné upravovať alebo nechať voľne rásť.

Vtáčí zob je veľmi nenáročný a pochádza z našich končín. Nevadia mu žiadne druhy pôdy a zvláda slnko aj polotieň. Dorastá do výšky okolo dvoch metrov. Má drobné oválne listy tmavo zelenej farby. Vyskytuje sa v dvoch typoch, opadavom a poloopadavom. Veľmi ľahko ho namnožíte pomocou rezov. Hodí sa ako pre strihané ploty, tak pre ploty voľne rastúce.

Ak si prajete mať živý plot celoročne zelený, môžete zvoliť jalovec, tis alebo tuja, ktoré je možné vybrať v mnohých variantoch. Tuje je odolná, nevadí jej prašné prostredie, znesie všetky druhy pôd. Rovnako dobre zvláda pozície na slnku aj tienisté miesto. Je typický svojimi mäkkými plochými ihličkami, vďaka ktorým nepichá.

Cyprus je tiež vždyzelený a obľúbený pre svoju farebnú rozmanitosť. Okrem sviežo zelených odrôd môžete siahnuť po modrastej farbe cyprusu Columnaris alebo zvoliť inú odrodu a natónovať si živý plot do žlta s cyprusom Ivonne.

brečtan
Ako na živý plot. Správny výber rastlín predíde budúcim problémom pri údržbe Foto: www.freepik.com

Oživený plot

Celý rad druhov drevín dokáže vyšplhať do ohromných výšok. Pokiaľ si prajete, aby vysoký drôtený či kovový plot ožil, je vhodné vysadiť prísavník, podražec, prípadne brečtan.

Pavinič pätlistý, je v našich krajinách veľmi často používaná popínavá rastlina. Trvá relatívne dlho, než sa ujme, potom ale porastie všetko, čo mu príde do cesty. Na jeseň mu nádherne začervenajú listy, potom opadajú. Je vhodný pre pergoly a všetky ploty okolo záhrady. Pri absencii opory je pôdopokryvný a prakticky nedá burinám šancu na bujnejší rast.

Prísavník trojlaločný veľmi rýchlo rastie a k opore mu stačia veľké plochy múrov, takže je skvelým riešením pre zamaskovanie nie príliš vhodne postavených murovaných plotov. Sýta zelená farba listov je ozdobou každej záhrady a listy sa na jeseň nádherne farbia – do žltej až žiarivo červenej farby.

Rovnako brečtan popína múry bez pomoci. Pozor ale na nežiaduce rozšírenie. V niektorých krajinách je považovaný za invazívnu rastlinu a je potrebné ho likvidovať.

Menej známy podražec veľkokvetý (Aristolochia macrophylla) je ovíjavá liana dorastajúca do výšky 8 až 10 m. Má veľké nedelené srdcovité listy, ktoré sa počas rastu skladajú nad seba, podobne ako škridly na streche. Kvitne v máji a v júni, kvety, ktoré svojou hnedozelenou farbou a zaujímavým tvarom pripomínajú fajku. V prvých rokoch po výsadbe má prírastky malé, časom rastie rýchlejšie. Po vysadení sa oplatí rastliny zakrátiť a rovnaký rez opakovať aj v ďalšom roku, aby sa vetvili už od zeme.

Pokiaľ si plod prajete oživiť kvetmi, vyskúšajte akébiu päťpočetnú (Akebia quinata). Domovom tejto atraktívnej popínavej dreviny je Japonsko, Kórea a stredná Čína. Akébie kvitnú v máji súčasne s pučiacimi listami. Tmavo fialové kvety sú usporiadané v malých previsnutých hroznách a intenzívne vonia. Plody dozrievajú v septembri, sú fialovo zelené, asi 10 cm dlhé a 3 cm široké, tvarom pripomínajú uhorku a sú jedlé. Na pôdu je rastlina nenáročná, znáša aj suchšie pôdy, nevadí jej slnko ani polotieň.

plot na záhrade
Ako na živý plot. Správny výber rastlín predíde budúcim problémom pri údržbe Foto: www.freepik.com

Živé skrýše

Pokiaľ máte v záhrade vyrastený zerav, ktorý dobre prospieva a je zvyknutý na pravidelné tvarovanie, môžete sa odvážiť aj k netradičnej forme využitia. Vystrihaním otvoru a zakrátením vnútorných častí vetiev získate pohodlnú skrýšu. Tú uvítajú hlavne deti, pod rastlinným plášťom je príjemný tieň a dostatok priestoru. Pravidelným zostrihovaním je možné požadovaný tvar udržať veľa rokov. A ak vás zelené obydlie prestane baviť? Necháte vchod zarásť.

Zdroj: ireceptar.cz, časopis Receptář

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané