Bolesť nie je jediným symptómom slepého čreva, toto sú ďalšie

Zdieľať
zápal slepého čreva
zápal slepého čreva www.gettyimages.com

Väčšina ľudí si myslí, že zápal slepého čreva spoznáme ľahko podľa silnej bolesti v podbrušku na pravej strane. Nie je to ale tak úplne pravda. Bolesť prekvapivo nepatrí medzi najčastejšie príznaky apendicitídy. Zápal slepého čreva často sprevádza nechuť do jedla a malý alebo vôbec žiadny pocit hladu. Tento príznak postihuje až 78 % všetkých pacientov.

Necítite sa dobre

Telo na vzniknutú situáciu reaguje istými zmenami. Aj keď nedokážete presne popísať, čo je zle, necítite sa vôbec dobre. To môže byť známkou ako začínajúceho ochorenia, tak aj zápalu slepého čreva. Pokiaľ tento stav pretrváva dlhšie ako jeden deň, je čas zamieriť k doktorovi na vyšetrenie, aby vylúčil apendicitídu.

Ak existuje nejaký signál, ktorým sa nám telo snaží naznačiť, že niečo nie je v poriadku, potom je to horúčka. Pokiaľ ju sprevádzajú silné bolesti a zvracanie, je potrebné čo najskôr vyhľadať lekára. Pokiaľ sa totiž u pacienta so zápalom slepého čreva objaví horúčka, väčšinou to znamená, že už je v pokročilom štádiu. Pokiaľ budeme ďalej otáľať, môže dôjsť k perforácii slepého čreva a vážnym komplikáciám. Samozrejme môžete mať zápal slepého čreva aj bez horúčky.

Vraciate alebo máte tráviace ťažkosti

Ak trpíte nevoľnosťami alebo dokonca vraciate bez toho, aby ste zjedli niečo zlé alebo objavili inú príčinu ťažkostí, môže to tiež znamenať zápal slepého čreva. Samozrejme to môže poukazovať na množstvo iných ochorení, pokiaľ ale máte aj ďalšie charakteristické príznaky, mali by ste sa pre istotu čo najskôr nechať vyšetriť lekárom.

Akýkoľvek zápal tráviaceho systému pochopiteľne môže narušiť celkové trávenie. U niekoho to vedie k nepríjemnej zápche, u iného k úporným hnačkám. Takmer každý pacient s apendicitídou sa ale stretne buď s jedným alebo s druhým stavom. V takýchto prípadoch tiež býva brucho nafúknuté a zvyšuje sa tvorba plynu. Či už pociťujete akékoľvek problémy, nečakajte s vyhľadaním pomoci. Čím dlhšie budete čakať, tým horšie môžu byť následky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané