Budete pozerať. 5 vecí, ktoré málokto pozná ich skutočný účel a dôvod

Zdieľať
umývadlo

Naše domovy sú plné vecí, ktoré používame každý deň, ale stále skrývajú tajomstvo, drobné detaily, funkcie alebo pôvod, o ktorých nevieme. Niečo z toho vám dnes odhalíme, takže sa na tieto veci môžete začať pozerať inak.

Otvory v hornej časti umývadla alebo drezu

Umývadlo či drez dnes považujeme za bežnú súčasť našich domovov. Existuje mnoho rôznych typov a tvarov drezov. Všetky drezy majú niekoľko spoločných vecí. Jedným z nich je odtok, ktorý odvádza nazhromaždenú vodu, ale možno ju na želanie zadržať aj zátkou. Tiež sa tým ušetrí veľa vody, napríklad pri umývaní riadu. Zároveň majú ďalší malý otvor v hornej časti drezu. Na prvý pohľad sa to môže zdať trochu zbytočné, ale nie je. Jeho funkciou je zabrániť pretečeniu drezu, pokiaľ zabudnete vypnúť vodu. Ide o veľmi jednoduchý, ale účinný bezpečnostný systém.

Krúžková väzba a jej výhody

V dnešnom papiernictve máme nespočetné množstvo zošitov, z ktorých mnohé majú tzv. krúžkovú väzbu. Jeho hlavnou výhodou je, že umožňuje otočenie listov o tristo šesťdesiat stupňov. Možno ale neviete, čo bolo pôvodným impulzom k tomuto zväzku. Sú to krysy, ktoré ničili zošity a knihy, a kovová krúžková väzba je jedným z nápadov, ako sa ľudia snažia krysám sťažiť ich rozbitie.

zošit

Žliabky na spodnej strane hrnčekov

Možno vás už pri ranných raňajkách či popoludňajšej káve pri pohľade na váš hrnček napadla otázka, prečo majú hrnčeky na svojej spodnej strane malý žliabok. Možno ste si dokonca všimli to, že kým vaše hrnčeky tento žliabok majú, hrnčeky, do ktorých vám varí kávu babička, keď ju prídete navštíviť, tento žliabok nemajú. Odpoveď je úplne jednoduchá a praktická. Tento žliabok je určený na to, aby uľahčoval odtok vody zo spodnej časti hrnčeka, ktorá by sa tu nahromadila pri umývaní v umývačke, keď je hrnček postavený dnom nahor. Prvýkrát s týmto nápadom prišla pred niekoľkými rokmi švédska firma Ikea. To je aj dôvod, prečo tento žliabok staršie hrnčeky, ktoré má doma pravdepodobne vaša babička, nemajú.

šialka

Otvor na rukoväti hrnca

Chvíľu strávime pri kuchynskom náčiní. Pri pohľade na držadlá hrncov a panvíc vás možno napadne, že otvory na ich koncoch slúžia hlavne na ich prípadné zavesenie. To je samozrejme pravda, ale dá sa to využiť aj inak. Varešku pri varení odložte, vareška je tu krásna, kvapkajúca do hrnca.

panvice

 Zaujímavosť. Kečup Heinz a číslo 57

Ak máte radi kečup, nemôžete prehliadnuť, že na fľaši kečupu Heinz je číslo 57. Vieš prečo? Toto číslo je na fľaši cez sto rokov. V roku 1896 Henry Heinz údajne videl reklamu na obuvnícku spoločnosť, keď šiel vlakom v New Yorku a hovoril, že vyrobili 21 modelov. Reklama s číslom upútala jeho pozornosť. V tom čase jeho spoločnosť vyrábala asi šesťdesiat produktov, a tak si povedal, že by mohol čísla využiť aj v reklame. Vybral si č. 57, ktoré považoval za šťastné. Odvtedy je číslo súčasťou tradície.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané