Chystáte sa prvýkrát do posilňovne? Na toto všetko nezabudnite a vezmite so sebou

Zdieľať
Chystáte sa prvýkrát do posilňovne?
Chystáte sa prvýkrát do posilňovne? Na toto všetko nezabudnite a vezmite so sebou www.gettyimages.com

Rozhodnutie dostať svoje telo do formy, nabrať svalovú hmotu, je perfektnou výzvou. Avšak prvá návšteva posilňovne znamená i obavy z nového a otázky „Čo si so sebou vziať?“ alebo „Čo má čaká na prvom tréningu?“. Aby vás pochybnosti neodradili, spísali sme odpovede na najčastejšie otázky a pridali praktické rady a tipy.

Čo robiť pred prvou návštevou?

Neznáme prostredie, kopec nového vybavenia a ľudí… To býva pre niekoho priam odstrašujúce. Ak patríte do tejto skupiny, odporúčame vybrať sa prvýkrát do posilňovne s niekým známym, ktorý ju už navštevuje. Určite to bude pre vás menej stresujúci výlet mimo zónu komfortu. Vopred sa z prvej ruky dozviete, ako tam fungujú písané i nepísané pravidlá.

Ak však nikoho takého nepoznáte, nezúfajte. Posilňovňu môžete navštíviť i nezáväzne, obzrieť si, ako tam chodí. A predovšetkým sa nebojte pýtať, čokoľvek vám nie je jasné. Či to už online, telefonicky alebo priamo vo fitness centre.

Keď sa chystáte prvýkrát do posilňovne, často to súvisí so zmenou (nezdravého) životného štýlu. Pokiaľ máte akékoľvek pochybnosti o svojom zdraví, alebo si myslíte, že existuje dôvod, prečo by cvičenie mohlo byť pre vás rizikom, odporúčame vám najprv navštíviť svojho lekára.

Čo si so sebou vziať do posilňovne?

Už vieme, čo robiť pred prvou návštevou posilňovne, povedzme si, čo všetko by ste si tam mali vziať. A taktiež, naopak, čomu sa radšej vyhnúť. Najskôr však jedna dôležitá poznámka – na to, aby ste mali správnu výbavu, nemusíte minúť veľa peňazí.

  • Športové oblečenie a obuv – najdôležitejšie je, aby ste sa cítili pohodlne. Je len na vás, či stavíte napr. na dámske/pánske športové tričká Nike, alebo zvolíte lacnejšiu alternatívu. Nepodceňujte však kvalitu materiálu. Ten by mal byť v prvom rade priedušný. Ak ste hanblivejší a neradi na seba pútate pozornosť, farebne nenápadný odev bude ten pravý. Doma si oblečenie i obuv vyskúšajte, nech máte istotu, že na vás dobre sedí, resp. vás netlačí.
  • Fľaša s vodou – zabezpečiť dostatočný príjem tekutín je pri náročnej fyzickej aktivite mimoriadne dôležité. Fľašu s vodou preto považujte za nevyhnutnosť.
  • Uterák – ďalší základný kus výbavy, ktorý si určite nezabudnite hodiť do tašky. Teda radšej minimálne dva. Jeden do posilňovne a druhý do sprchy. K tomu pribaľte sprchový gél a deodorant.
  • Slúchadlá – pokiaľ preferujete obľúbený štýl hudby, ktorý pre vás pri cvičení dotvára ideálnu atmosféru, vezmite si i slúchadlá.
  • Žiaden telefón alebo tichý režim – mobilný telefón by ste mali nechať doma či uzamknutý v skrinke. Ak však smartfón slúži ako zdroj hudby do slúchadiel, používajte ho výlučne na tento účel. Nevyrušujte ostatných telefonovaním. V prípade, že hovor musíte zdvihnúť, odbehnite do šatne.

Ako prebieha prvá návšteva?

Návšteva sa začína štandardne na recepcii, kde vám poskytnú všetky potrebné informácie. Odtiaľ zamierite k šatniam so skrinkami na zámok. Prvý tréning má skôr zoznamovací charakter, kedy preberiete s trénerom základy posilňovania.

Skôr než sa vrhnete na cvičenie, nezabudnite na dostatočný strečing. Nielenže pripraví telo na záťaž, ale najmä vás ochráni pred zraneniami. Začnite pozvoľna, s malou záťažou. Neprepáľte to hneď na začiatku, lebo vás to môže demotitovať natoľko, že prvá návšteva bude i posledná.  Riešenie doplnkov stravy a hľadanie najlepšieho BCAA na trhu nechajte na neskôr. Na záver sa opäť ponaťahujte. Keď s cvičením skončíte, odložte použité vybavenie na svoje miesto, stroje uveďte do pôvodnej polohy a nastavení.

Rady na záver

Pamätajte, že základom úspechu je trpezlivosť a výsledky vyžadujú svoj čas. Nepochybne kľúčovú úlohu v tomto procese zohráva vnútorná motivácia. Preto si ujasnite, prečo chcete cvičiť a stanovte si ciele. Aktívne využívajte rady skúseného trénera. Ak vás povzbudí vidieť svoj progres v podobe grafov a čísel, stiahnite si do mobilu fitness aplikáciu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané