Čím plniť kŕmidlá pre vtáky? Väčšina ľudí vtákom nevedomky ubližuje

Zdieľať
kŕmidlo pre vtáky
Čím plniť kŕmidlá pre vtáky? Väčšina ľudí vtákom nevedomky ubližuje Foto: www.gettyimages.com

Kŕmenie vtákov má u nás veľkú tradíciu a mnoho z nás pre nich plní každú zimu svoje kŕmidlá veľkým množstvom dobrôt. Niekto im potravu ponúka dokonca po celý rok. Odmenou je možnosť pozorovať jedinečné divadlo, v ktorom sa nám zblízka predvedú nielen bežní obyvatelia priľahlého parku či záhrady, ale aj skryto žijúce druhy.

Pokiaľ sa však rozhodnete vtáky prikrmovať, odporúčame prikrmovať zodpovedne a mať na pamäti riziká spojené s touto obľúbenou aktivitou. Kŕmidlo by v prvom rade malo vtákom pomáhať.

Výber kŕmidla

Kŕmitok je na trhu celý rad a záleží len na vás, akému dáte prednosť. Pokiaľ zvolíte klasiku v podobe domčeka, mal by mať strechu, ktorá presahuje cez základňu – chráni tak potravu pred dažďom a snehom. Vlhká potrava sa môže rýchlejšie kaziť a pôsobiť vtákom zažívacie problémy. Praktické sú kŕmidlá so zásobníkom či tubusové kŕmidlá, ktoré potravu spoľahlivo chránia pred znečistením. Navyše sa u nich vtáky príliš nestretávajú a minimalizuje sa tak prenos infekcií. Oceníte ich aj v miestach, kde krmítko nemôžete denne dopĺňať.

Pozor na nebezpečné sieťky

Medzi vtákmi mnohých druhov sú obľúbené tukové kŕmidlá. Najčastejšie ich zoženiete v podobe lojových gulí – je však potrebné ich starostlivo vyberať a strážiť ich zloženie. Vyhnite sa prosím guliam s palmovým tukom a kupujte tie bez sieťok. Pokiaľ ich nezoženiete, vždy gule zo sieťok vybaľte a umiestnite do nosičov. Výhodou je, že ich do nich umiestnite viac naraz. Pokiaľ nie ste obmedzení miestom, pripravte v záhrade či okolí domu rôzne typy kŕmidiel, aby si každý návštevník prišiel na svoje. Ide to aj na balkóne.

vták v kŕmitku
Čím plniť kŕmidlá pre vtáky? Väčšina ľudí vtákom nevedomky ubližuje Foto: www.gettyimages.com

Čo do kŕmidla patrí a čo nie

  • Do kŕmidla sypte slnečnicu, ovos, proso, pšenicu a ďalšie obilniny či strukoviny. Kosy a drozdy poteší pár jabĺk či jarabín, brhlíky a sýkorky tuková zmes.
  • Nikdy nekŕmte plesnivým či inak skazeným krmivom.
  • Nikdy vtákom nepredkladajte korenené, solené, údené či prepálené kuchynské zvyšky.
  • Vyhýbajte sa aj všetkému sladkému. Výnimkou je cukor obsiahnutý priamo v ovocí – nakrájané jablko áno, dosladzované hrozienka, či dokonca sušienky v žiadnom prípade.
  • Vhodné potraviny z kuchyne sú napr. neslaná varená ryža a zemiaky, strúhaná mrkva, vločky, surové mäso alebo loj.
  • Čím rozmanitejšiu potravu v krmítku ponúknete, tým viac druhov budete môcť pozorovať.
  • Nezabúdajme na náustok. Vodu potrebujú vtáky aj v zime.

Chorý vták na krmítku? Prerušte kŕmenie!

Krmítka  sú miestom, kde sa vtáky zhlukujú, a ľahšie sa medzi nimi šíria choroby. Dôležitú úlohu zohráva prevencia – správnym výberom kŕmidla a pravidelným čistením môžete chorobám predchádzať. Ako chorého vtáka spoznáte? Často je našuchorený, malátny a apaticky posedáva v blízkosti kŕmidla. Častou krmítkovou nákazou je trichomonóza, postihujúca prevažne zvončeky a ďalšie pinkavovité vtáky. Na ľudí nie je prenosná, avšak pre zvončeky, pinky a ďalšie drobné vtáctvo je smrteľná. Pokiaľ sa chorí vtáci pri kŕmidle objavia, treba zakročiť okamžite. Prerušiť kŕmenie približne na 14 dní, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu choroby. Kŕmidlo či náustok musíte dobre vyčistiť, najlepšie vydezinfikovať a nechať vyschnúť.

kŕmidlo
Čím plniť kŕmidlá pre vtáky? Väčšina ľudí vtákom nevedomky ubližuje Foto: www.gettyimages.com

Tienistá stránka prikrmovania?

Áno, existuje. Kŕmidlo je úžasná vec. Priláka vtáky, hocikedy vám nahradí televíziu, aký je na ňom ruch. Deťom žiaria oči, vytvárajú si vzťah k prírode a človek má dobrý pocit, že vtákom pomáha prežiť zimu. Je to ale vždy tak? V poslednej dobe vedecké výskumy ukazujú, že všetko nie je tak ružové, ako sa môže zdať. Na kŕmidlá nelietajú všetci vtáci rovnako. Krmítkové druhy potom môžu byť v hniezdnej sezóne v lepšej kondícii, čo môže negatívne ovplyvniť druhy, ktoré nemajú to šťastie, že zimu trávia pri kŕmidlách. Tiež prenos chorôb na kŕmidlách nie je vôbec zanedbateľný. Vedeli ste, že práve kvôli krmítkovej nákaze – trichomonóze – populácia zvončeka zeleného klesla na tretinu?

Je dobré sa zamyslieť aj nad ekologickou stopou kŕmenia vtákov. Bežne rozšírená slnečnica, ak nie je bio, sa pestuje za použitia väčšieho množstva chemikálií. Naše vypasené krmítkové sýkorky sa teda majú dobre na úkor ubúdajúcich škovránkov. Dopad na životné prostredie má rozhodne aj výroba a doprava tukových zmesí a ďalších špeciálnych krmív cez pol svetadielu, o použití palmového tuku v lacných tukových guliach nehovoriac.

Ako teda prikrmovať?

Pokiaľ máte záhradu, je ideálne ju upraviť tak, aby vtákom ponúkala dostatok prirodzenej potravy po celý rok. Pokiaľ prikrmujete na krmítku, obmedzte prikrmovanie iba na zimné mesiace. Kŕmidlo potom často pozorujte a v prípade potreby okamžite zasiahnite. Potravu do kŕmidla starostlivo vyberajte, dávajte prednosť lokálnym zdrojom, tukové zmesi môžete vyrábať aj sami. Odporúčame tiež zistiť, ako pomáhať aj iným než len kŕmidlovým druhom.

Zdroj: ireceptar.cz, časopis Receptář, birdlife.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané