Čo robiť so zeleninou, ktorá prejde na záhone mrazom? Všetky sa jesť nesmú

Zdieľať
zamrznuťá zelenina na záhone
Čo robiť so zeleninou, ktorá prejde na záhone mrazom? Všetky sa jesť nesmú Foto: www.gettyimages.com

Každému sa asi niekedy stalo, že mu v záhradke premrzla zelenina. Čo v takom prípade robiť? Jesť alebo nejesť? Vysvetlíme vám, čo s premrznutou zeleninou robiť.

Je jeseň a mrazíky sa blížia aj k vašej záhradke. Bohužiaľ s klimatickými zmenami nemožno presne určiť, kedy mrazy udrú, aby ste mohli ochrániť svoju zeleninu a pripraviť na zimu svoje kvetinové záhony. V týchto situáciách vám najlepšie pomôže váš záhradkársky inštinkt a zdravý sedliacky rozum. Keď budete cítiť, že sa blížia mrazy, zberte všetku zostávajúcu zeleninu a ovocie a uskladnite ich najlepšie do pivnice.

Video, ako ochrániť svoju zeleninu, nájdete na Youtube kanáli ourstoneyacres:

Čo robí mráz rastlinám

Keď nastane zima a prichádzajú prvé mrazíky, voda v rastlinách zamrzne a ostré kryštály začnú prerážať bunkové steny všetkých rastlín, ktoré sú mrazu vystavené. Ľadové kryštály po nejakom čase začnú topiť, čo spôsobí, že sa zamrznuté bunky začnú rúcať. Tým pádom vám zostane iba kašovitá zelenina, ktorá veľmi rýchlo hnije. Niekedy sa však stane pravý opak, a to, že hlavná rastlina uhnije, ale plody sú v úplnom poriadku. Plody zeleniny vám ale ani v tomto prípade nevydržia dlho, pretože rastlina už nedáva plodom dostatok vody a živín. Pokiaľ teda zeleninu bezodkladne nezberáte, uhnije. Môže sa tiež stať, že polovica plodov z rovnakej rastliny bude nepoužiteľná na konzumáciu, a druhá polovica bude úplne v poriadku. Matka Príroda je v tomto ohľade ľahko nevyspytateľná.

Zelenina, voda a mráz

Aj slabý mráz môže rastlinu vašu rastlinu nenapraviteľne poškodiť. Záleží na tom, koľko v sebe obsahuje vody a pri väčšine rastlín stačí naozaj málo. Napríklad paradajky, paprika a baklažán sú veľmi náchylné na ľahký mráz. Rovnako niektoré druhy tekvíc ako sú letné tekvice, ďalej uhorky a melóny. Pravdepodobne však budete môcť zožať a zjesť pár plodov zeleniny, pokiaľ rastlina aspoň z časti poškodenia unesie.

mráz na záhrade
Čo robiť so zeleninou, ktorá prejde na záhone mrazom? Všetky sa jesť nesmú Foto: www.gettyimages.com

Čo so zamrznutou zeleninou

Akonáhle zeleninu zožnete, dajte ju do kuchyne, aby sa mohla roztopiť a vy tak spoznali, či je dobrá na jedenie. Väčšinou to spoznáte už popoludní. Záleží na jej vzhľade. Pri neskoršej kontrole zeleniny sa pozrite, či nedošlo k poškodeniu mrazom. Hľadajte výrazné zmeny farby a kašovitosť. Túto zeleninu rozhádžte na hromadu kompostu. Bola príliš poškodená mrazom a nebude vhodná na konzumáciu. Avšak, malá škvrna alebo dve môžu byť ľahko odstránené. Pokiaľ bude zelenina ľahko zmäkčená, môže byť v poriadku, keď ju hneď odtrhnete a zjete.

Zdroj: ireceptar.czwww.ruralsprout.com, zahradkarskaporadna.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané