Dôchodci si od nového roku prilepšia. Sociálna poisťovňa zverejnila koľko

Zdieľať
Dôchodci si od nového roku prilepšia
Dôchodci si od nového roku prilepšia. Sociálna poisťovňa zverejnila koľko www.gettyimages.com

Dôchodcovia dostanú od 1. januára budúceho roka vyššie dôchodky. Sociálna poisťovňa všetky penzie zvýši o 1,3 percenta. Dôchodok v novej výške dostanú penzisti v januárových výplatných termínoch. Sociálna poisťovňa im v januári budúceho roka zašle k zvýšeniu aj písomné rozhodnutie. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Minimálne dôchodky pod osobitným režimom

O zvýšenie dôchodku nie je potrebné Sociálnu poisťovňu žiadať. Dôchodky vo vyššej sume poisťovňa prvýkrát vyplatí vo výplatnom termíne v januári budúceho roka aj s doplatkom zvýšenia od 1. januára 2022 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2022.

Pre minimálne dôchodky platí zo zákona osobitný mechanizmus. Valorizácia sa ich teda priamo netýka. Poberateľovi minimálneho dôchodku sa od 1. januára budúceho roka zvyšuje o 1,3 percenta jeho pôvodne vypočítaný dôchodok.

Minimálny dôchodok sa nemení

Sociálna poisťovňa ho porovná s výškou poberaného minimálneho dôchodku. Ak je jeho pôvodný dôchodok aj po valorizácii nižší ako minimálny dôchodok, dôchodcovi sa naďalej vypláca minimálny dôchodok. Zároveň platí, že suma minimálneho dôchodku sa od 1. januára budúceho roka nemení.

Ak bude po zvýšení dôchodku jeho suma vyššia ako výška minimálneho dôchodku platná od 1. januára budúceho roka, nárok na minimálny dôchodok zaniká. Poisťovňa totiž bude dôchodcovi vyplácať jeho valorizovaný dôchodok. Ten bude totiž vyšší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Zdroj: WEBNOVINY.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané