Doprajte si kávovú detoxikáciu. Čo sa stane s vašim telom, keď na sedem dní vyradíte kofeín?

Zdieľať
káva

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo sa stane, keď prestanete piť kávu? Ako si sami sebe nahovárate, rozhodne nebudete unavení a bez energie. Vyskúšajte sami na sebe sedemdňový kávový detox, ktorý prinesie vášmu telu samé pozitívne veci. Nakoniec zistíte, že kofeín obsiahnutý v káve k svojmu životu vlastne vôbec nepotrebujete.

Výhody a nevýhody pitia kávy

Pitie rozumného množstva kávy v podobe jednej až troch šálok denne má pre naše telo množstvo výhod. Káva prospieva pečeni, potláča bolesť, krátkodobo zvyšuje bdelosť a znižuje únavu a vyčerpanie. Kofeín obsiahnutý v káve taktiež zrýchľuje metabolizmus, vďaka čomu naše telo rýchlejšie spaľuje tuky. Káva ďalej znižuje riziko vzniku cukrovky druhého typu, podľa niektorých vedeckých štúdií eliminuje aj riziko Parkinsonovej choroby, rakoviny prsníka, rakoviny hrubého čreva, rakoviny prostaty.

Pokiaľ patríte k milovníkom kávy, mali by ste poznať aj hlavné nevýhody tohto kofeínového nápoja. V prípade, že kávu každý deň pijete naozaj v nadmernom množstve (teda štyri a viac šálok denne), môžete naopak svojmu zdraviu výrazne uškodiť. Nadmerné pitie kávy totiž spôsobuje:

 • dehydratáciu organizmu
 • zvýšenie krvného tlaku
 • problémy so zaspávaním, nespavosť
 • vyššie riziko vzniku psychických ťažkostí (predovšetkým depresívnych a úzkostlivých stavov)
 • nevoľnosť a pálenie záhy
 • bolesť hlavy, bolesť žalúdka
 • problémy so vstrebaním niektorých vitamínov a minerálov (predovšetkým zinku, vápnika, magnézia, železa a vitamínov skupiny B)

Vaše telo potrebuje stále vyššie množstvo kofeínu

Kávu pijete určite z toho dôvodu, aby ste neboli unavení. Chcete zostať bdelí, koncentrovaní a dosahovať skvelé výsledky v práci. Kofeín, rovnako ako ďalšie stimulanty, však spôsobuje, že ste po odznení jeho účinkov oveľa unavenejší a vyčerpanejší.

Pokiaľ kávu pijete pravidelne, vaše telo si navyše na kofeín zvykne, v dôsledku čoho dochádza k znižovaniu jeho účinkov. Aby vás káva skutočne nabudila, musíte jej denne piť stále viac a viac. Poznávate sa? Nadmerné pitie kávy je pre vaše telo skutočne nezdravé, preto s tým hneď teraz niečo urobte.

Týždenná kávová detoxikácia. Čo sa stane s vašim telom?

Záleží iba na vás, či pitie kávy obmedzíte na rozumné množstvo, alebo či kávu zo svojho pitného režimu vyradíte úplne. Od veci však nie je, keď svojmu telu čas od času doprajete kávovú detoxikáciu trvajúcu sedem dní. Základom je, aby ste po celý jeden týždeň nepili kávu, ani ďalšie kofeínové nápoje. Zaujíma vás, ako na túto zmenu bude vaše telo reagovať?

V prvých dňoch vysadenia kávy počítajte s abstinenčnými príznakmi, ku ktorým sa bude vzťahovať únava, podráždenosť, nedostatok energie, ťažké sústredenie, bolesť hlavy alebo prípadne zápcha. Pokiaľ vo svojom úsilí vyhnúť sa káve vytrváte, všetko sa v dobre obráti. V druhej polovici kávovej detoxikácie budú výhody vysadenia kofeínu jednoznačne prevažovať nad nevýhodami. Aký zdravotný prínos teda bude mať vysadenie kávy pre vaše telo?

 • Kvalitnejšie sa vyspíte.
 • Zlepší sa zdravie vašich zubov i celej ústnej dutiny. Vaše zuby budú belšie.
 • Znížite svoj krvný tlak
 • Napomôžete zdravému tráveniu a zamedzíte prípadnej inkontinencii.
 • Budete vo väčšej psychickej pohode. Zbavíte sa prípadnej úzkosti či depresívnych stavov.
 • Vaše telo bude zo stravy lepšie prijímať vitamíny skupiny B, vápnik, železo, magnézium či zinok.
 • Keďže sa kofeín podieľa na hormonálnej nerovnováhe a zhoršuje niektoré príznaky menopauzy, vysadením kávy podporíte hormonálnu rovnováhu svojho tela a obmedzíte určité problémy.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané