Doprajte si mandarínky po celý rok. Posilňujú imunitu a ich vôňa vám zlepší náladu

Zdieľať
Mandarínka

Máte tiež spojenú vôňu mandarínok s vianočnými sviatkami? Nielen krásne voňajú, ale aj výborne chutia. A sú veľmi prospešné nášmu zdraviu.

Aké sú hlavné zdravotné benefity tohto ovocia?

Mandarínka
https://www.gettyimages.com/

Mandarínky sú zásobárňou vitamínov a minerálov

Rovnako ako ďalšie citrusové ovocie mandarínky obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, sú veľmi bohaté tiež na provitamín A a vitamín B12. V mandarinkách ďalej nájdete draslík, železo, vápnik, horčík a flavonoidy. Keď si budete pravidelne pochutnávať na tomto citrusovom ovocí, prijmete do svojho tela tiež vlákninu a antioxidanty, ktoré v ľudskom organizme pôsobia proti voľným radikálom.

Silice z mandarínkovej kôry vám zlepšia náladu

Kto by nemiloval vôňu mandarínkovej kôry? Že silice z mandarínkovej kôry zlepšujú náladu, hovorí tiež aromaterapia. Mandarínková vôňa je navyše povznášajúca, dokáže zmierniť stres, upokojuje nervový systém, podporuje spánok a pomáha ľuďom, aby sa vyrovnali so svojimi emóciami.

Posilňujú imunitu, vďaka čomu sa vaše telo lepšie ubráni virózam

Vďaka vitamínom, minerálom a ďalším látkam, ktoré mandarínky obsahujú, vám pravidelná konzumácia týchto plodov prinesie veľa zdravotných výhod. Mandarínky v prvom rade vzhľadom na vysoký obsah vitamínu C podporujú lepšie fungovanie imunitného systému. Pochutnávajte si na nich preto najmä v období, kedy musíte vo zvýšenej miere čeliť nádche, prechladnutí, chrípke či ďalším virózam.

Znižujú riziko cukrovky alebo osteoporózy

Pravidelná konzumácia mandarínok, ktoré obsahujú veľké množstvo blahodarne pôsobiacich látok vrátane antioxidantov, zlepšuje trávenie, reguluje krvný tlak a chráni srdce. Taktiež pomáha znižovať riziko cukrovky a osteoporózy.

Majú protizápalové vlastnosti

Mandarínky obsahujú vysoký podiel provitamínu A. V sto gramoch mandarínkovej dužiny nájdete zhruba 14 percent odporúčaného denného príjmu provitamínu A. Práve tento provitamín sa spolu s vitamínom C a antioxidantmi podieľa na znižovaní nadmerných zápalových procesov v ľudskom tele. Mandarínka vám tak pomôže pri boji proti zápalovým a tiež akútnym ochorením.

Podporujú rast vlasov a spomaľujú ich šedivenie

Chcete podporiť rast svojich vlasov? Dajte si opäť mandarínku. Vysoký obsah provitamínu A v tomto plode vyživuje vlasovú pokožku a zlepšuje kvalitu vlasov. Vitamín C obsiahnutý v mandarínke napomáha vstrebávaniu železa z pokrmov. Práve železo je nevyhnutné pre rast a zdravie vlasov. Mandarinka tiež obsahuje vitamín B12, ktorý opäť napomáha zdraví vlasov, ale navyše predchádza a spomaľuje ich šedivenie.

Pomôžu vám pri chudnutí

 Ak máte stále chuť na sladké, siahnite po mandarinkách. Toto sladké ovocie má pomerne nízky obsah kalórií, avšak vysoký podiel vlákniny. A práve pravidelná konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny vám pomôže pri znižovaní váhy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané