
Prekonali ste infekciu a stále sa necítite vo svojej koži? Využite silu prírody! Rekonvalescenciu po chorobe vám pomôžu skvalitniť bylinky, ktoré posilnia imunitný systém.
Väčšinu ľudí s vírusovým ochorením na jeseň sužuje bolesť v krku, zvýšená teplota či kašeľ. Ešte horšie je to s covidom, keď človeka často trápi úzkosť, depresia, únava, nespavosť či istá demotivácia aj niekoľko mesiacov po chorobe. Tieto neblahé príznaky môžu zmierniť niektoré byliny.
Harmanček
Harmanček je bylina s nežnými kvietkami a patrí medzi najlepších bojovníkov proti bolesti v krku. Zároveň má upokojujúce účinky a účinne pomáha znižovať nervozitu a stres. Súčasne je veľmi účinná aj proti nespavosti.
Levanduľa
Pre svoje skvelé upokojujúce účinky je táto rastlina často používaná v aromaterapii. Báječne uvoľňuje napätie, pomôže k lepšiemu zaspávaniu a zmierňuje ľahké formy depresie i nervozity. Skúste si uvariť sypaný čaj alebo levanduľový esenciálny olej použite do aromalampy. Inhalácia pary z levanduľového čaju vie spomaliť činnosť nervového systému a navodiť stav odpočinku.
Mučenka
Plody mučenky jedlé sú u nás známe pod názvom marakuja. Jej kvety možno použiť nielen pri nespavosti, ale aj proti úzkosti, a dokonca aj proti záchvatom paniky. Aj u citlivejších ľudí navodí istú psychickú vyrovnanosť.

Medovka
Medovka lekárska je výbornou voľbou na zlepšenie pozornosti a pamäti. Zároveň dokáže účinne znížiť aj pocity úzkosti. Uvarte si medovkový čaj alebo ju skúste inhalovať. Má príjemnú citrónovú vôňu, ktorá vás naozaj upokojí a pohladí po duši.
Čierne ríbezle
Výťažky z čiernych ríbezlí majú vynikajúce účinky pri zníženej funkcii nadobličiek. Pomáhajú v boji s alergiami a mnohými ekzémami. Čierne ríbezle sú tiež vhodné na zlepšenie hypertrofie prostaty a zmierňujú aj cysty na vaječníkoch.
Ľubovník
Ľubovník bodkovaný pôsobí ako prírodné antidepresívum a je účinný pri zmene nálad a pomáha aj pri nespavosti. Chcete odolať nadmernému stresu? Popíjajte z nej lahodný čaj.

Rakytník rešetliakový
Rakytník je najlepším riešením nielen pri oslabení organizmu, ale aj pri reumatizme, ekzémoch a chrípke. Je veľmi účinný proti baktériám a vhodný je aj pri riešení problémov so zrakom.
Dobromyseľ
Bylinka má mierne sedatívne účinky a vďaka tomu zmierňuje úzkosť a súčasne zlepšuje kvalitu spánku. Zásadne pomôže aj pri migrénach a nervozite. Je známa aj pod názvom oregano.
Lieska
Úžasne pomáha pri problémoch s dýchacími cestami, ktoré sprevádzajú vírusové ochorenia. Priaznivo pôsobí aj na pečeň a doliečenie po vírusovej žltačke. Lieska obnovuje činnosť pľúc a zlepšuje stav pľúcnej emfyzém. Je veľmi vhodná aj pri neurovegetatívnej dystrofii – psychickej labilite.

Valeriána
Koreň valeriány lekárskej sa používa vo forme čaju na nespavosť, nervozitu a úzkosti. Extrakty z koreňa valeriány môžu mať sedatívne a anxyolitické účinky a sú bežne predávané v podobe doplnkov stravy proti nespavosti.ň
Zdroj: ireceptar.cz, www.ncbi.nlm.nih.gov, www.ayurvedicindia.info, www.moravskoslezsky.denik.cz