Ktoré potraviny vás zbavia stresu, bojujú proti depresiám a chutia skvele?

Zdieľať
Stres a potraviny

Úzkosť a stres dopadajú v týchto dňoch na mnohých možno s väčšou intenzitou.

Stres a potraviny
https://www.gettyimages.com/

V ľudskom tele sa to prejavuje rôzne: bolesťami hlavy, chrbta, únavou, problémy s trávením, nespavosťou alebo napríklad napätím vo svaloch. Vedľa toho môžete pozorovať zhoršenie pamäte, sústredenia, stres môže viesť až k panickým úzkostiam alebo depresiám. Dostatok pohybu, čerstvý vzduch a slnko sú vaši najväčší spojenci. A tiež vhodná strava a obzvlášť potraviny, ktoré sú doslova nadopované látkami na zlepšenie nálady.

Ktoré to sú?

Vlašské orechy

Nielenže skvele chutia, ale sú tiež bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré pôsobia pozitívne na zdravie a náladu. Upokojujú nervy, chránia telo pred bunkovým poškodením, majú protizápalové účinky, prispievajú k prevencii pred chorobami srdca a všeobecne cievnymi chorobami aj rakovinovým ochorením. Navyše sú zdrojom vysoko kvalitných bielkovín a nenasýtených tukov. Obsahujú vitamíny, minerály a železo. Pomáhajú regulovať krvný tlak a znižovať hladinu cholesterolu. Priaznivo ovplyvňujú dráhy obličiek, pľúc, hrubého čreva. Vďaka vitamínom skupiny B prospievajú pokožke, vlasom a nechtom, údajne podporujú aj potenciu.

Horká čokoláda

Stres a potraviny
https://www.gettyimages.com/

Spomínaná pochúťka pomáha k zlepšeniu prekrvenia mozgu a zlepšenie jeho funkcií. Znižuje možnosť vzniku depresií a je dobrá aj pre náš imunitný systém. Podľa niektorých štúdií dokonca jej jedenie znižuje riziko vzniku žalúdočných vredov, niektorých druhov alergií, či dokonca rakoviny. Podľa ďalších vedcov je dokonca aj dobrým pomocníkom proti vzniku zubného kazu. Majme ale na pamäti, že tu hovoríme o horkej čokoláde s vysokým podielom kakaa.

Čerešne

Ich čas ešte nenastal, ale až budú, doprajte si ich plné hrsti. Čerešne obsahujú antioxidanty, ktoré môžu prispieť k pocitu pokoja. Navyše obsahujú aj melatonín, hormón, ktorý prispieva k zdravému spánku, a tým aj k správnej relaxácii a duševnej obnove.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané