
Premýšľate, ako záhradu ozvláštniť? Čo treba si vypestovať magnóliu? Tento strom či ker rozžiari aj ten najnudnejší pozemok a dodá mu punc zaujímavosti.
Magnólia pochádza z Číny, kde ju nazývajú „hou po“. Svoj botanický názov zdedila po svojom francúzskom objaviteľovi, botanikovi Pierre Magnolovi. Krása ázijského kríka prekonala nielen hranice Číny, ale aj Európy… Dnes ju môžete vidieť na celom svete. Zatiaľ je evidovaných 200 druhov magnólií, ktorých ale rok čo rok pribúda. Je totiž taká podmanivá a očarujúca, že jednoducho šľachtiteľom nedá spať…
Na videu autora OKGardening Classic uvidíte pestovanie magnólie zo semienka krok za krokom. Viac na kanále YouTube.
Kvety milencov
Spať magnólie nedala ani milencom… Obzvlášť vo viktoriánskom Anglicku, kde si zamilovaní posielali kvetinové dary a práve magnólia symbolizovala dôstojnosť a vznešenosť. Na juhu Ameriky zase biele kvety magnólií nesmeli chýbať vo svadobnej kytici. Nielen, že ju rozžiarili, ale tiež naznačovali krásu a nevinnosť nevesty. Pokiaľ by ste využili kvety k milostným odkazom, majte na pamäti, že obsahujú veľké množstvo peľu. Preto si najskôr overte, či váš „objekt túžby“ nemá náhodou tento druh alergie!
Láska, ktorá kvitne zo semienka
Pokiaľ netrpíte na peľovú alergiu, je magnólia strom či ker, ktorý vás bude tešiť dlhé roky. Ak ho chcete mať hneď, stačí si ho v záhradníctve kúpiť. Pre trpezlivých máme ale tip, ako si ho vypestovať lacno zo semienok. Základom je, aby ste mali k dispozícii zrelé semená zo šištičiek, ktoré po zozbieraní uchovajte vo vlhku a teple. Potom z nich pomocou brúsneho papiera odstráňte matný voskovitý obal, osušte ich a vydezinfikujte nejakým antimikotickým prípravkom ako je napríklad Fundazol. Akonáhle máte „semienko“ očistené, musíte ho nechať umelo dozrieť. Najlepšie sa vám to podarí, keď ho dáte do vrecka alebo plastovej misky s trochu navlhčeným perlitom alebo pieskom. Základ magnólie dajte do chladničky a nechajte ho tam odpočívať 3 – 4 mesiace. Pozor: Priebežne kontrolujte, či perlit nevyschol, prípadne mu dodajte potrebnú vlahu!

Trpezlivosť sa vypláca
V apríli potom semená môžete vysiať rovno do kvetináča alebo na okenný parapet. Šanca, že sa vám rastlinka „chytí“, je zhruba 50 %, ale nestrácajte nádej. Prvé semenáčiky sa objavia už za niekoľko týždňov, ale občas sa stane, že si dá magnólia na čas a vyklíčia pokojne až za niekoľko mesiacov. Dbajte na to, aby jej stanovište bolo pokojné, teplé, bez zbytočných víchrov a prievanu. Buďte trpezliví, semenáčiky posilnia až druhý rok. Potom už by vaša magnólia mala mať reálnu šancu na prežitie. Pokiaľ ju „vypipláte“, budete mať na záhrade krásnu a ušľachtilú spoločnosť hneď na niekoľko desiatok rokov. A kvôli tomu sa tá námaha oplatí.
Zdroj: ireceptar.cz, https://abecedazahrady.dama.cz, www.gardeningknowhow.com