Máte tieto príznaky? Ide o mŕtvicu

Zdieľať
mŕtvica

Mŕtvica je skutočne vážny zdravotný stav, ktorý sa môže objaviť naozaj z ničoho nič. Možno aj vy k nej máte predispozíciu bez toho, aby ste tom tušili. Pokiaľ už sa objavia tieto príznaky, je najdôležitejšie konať čo najrýchlejšie, aby ste zabránili vážnym následkom. Odborníci tvrdia, že pokiaľ problém odhalíme do 3 hodín a zavoláme pomoc, je veľká šanca, že sa poškodenie podarí napraviť. Existuje celý rad špecifických varovných príznakov, ktoré si treba včas všimnúť.

Tvárová paralýza

Jedným z charakteristických príznakov blížiacej sa mozgovej príhody je, že postihnutému doslova prestanú fungovať tvárové svaly. Môže sa tiež objaviť aj necitlivosť na tvári, nohách a pažiach. Ak si nie ste absolútne istí, že by to mohla byť mŕtvica, požiadajte dotyčného, ​​aby sa usmial alebo vyplazil jazyk. Ak toho nie je schopný, treba ihneď zavolať pomoc.

Svalová dysfunkcia

Rovnako ako pri tvári môže dôjsť k paralýze svalov aj na iných častiach tela. Jednotlivec teda napríklad nemusí byť schopný hýbať pažou. Požiadajte tiež dotyčnú osobu, aby zdvihla obe paže. Ak má mŕtvicu, bude mať s úlohou problémy, alebo nebude schopná zdvihnúť ani jednu ruku.

Problém s rečou

Postihnutí obvykle nie sú schopní dobre vyjadriť, čo chcú povedať, ani nedokážu zopakovať obyčajnú vetu. Ak sa u vás alebo u niekoho z vašich blízkych objaví niektorý z vyššie popísaných príznakov, okamžite zavolajte záchranku, aby boli včas prijaté nevyhnutné opatrenia na zabránenie závažnejším škodám.

Medzi ďalšie možné príznaky mŕtvice typicky patria

  • zhoršené videnie
  • závrat
  • zmätok
  • ťažká bolesť hlavy
  • výpadok pamäte

Aj keď máte len podozrenie, je vždy lepšie zavolať pomoc. Mŕtvica môže v najhoršom prípade skončiť aj smrťou, ktorá je ale úplne zbytočná, pretože pri včasnom zásahu dokážu lekárovi postihnutému pomôcť. Lepšie je byť nadbytočne opatrný ako zbytočne riskovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané