Moja babička si dávala na vlasy zemiakové šupky. Nemala vďaka tomu nikdy šediny

Zdieľať
zemiaková šupka
Moja babička si dávala na vlasy zemiakové šupky. Nemala vďaka tomu nikdy šediny Foto: www.gettyimages.com

Máte sivé vlasy a chcete sa vyhnúť používaniu chemických farieb? Využite zemiakové šupky! Nielenže dosiahnete skvelý výsledok, ale navyše ušetríte aj značnú finančnú čiastku.

Šedé vlasy trápia nejednu ženu, a to nielen vo vyššom veku. Táto situácia však neteší aj niektorých mužov! Pokiaľ patríte k priaznivcom prírodných spôsobov života a chcete sa vyhnúť používaniu chemických prostriedkov, môžete tento prístup uplatniť aj pri farbení vlasov. Stačí, ak zbytočne nevyhodíte zemiakové šupky a radšej ich plnohodnotne využijete!

Ako zemiakové šupky zafarbia šedivé vlasy sa pozrite v tomto YouTube videu kanála Rachael Ray Show:

Zemiaky vlasom prospievajú

Vzhľadom na to, že sú zemiaky pomerne zdravá zelenina, majú aj zaujímavé a prospešné vlastnosti pre vlasy. Nielenže podporujú ich rýchlejší rast, ale pozitívne ovplyvňujú aj ich silu a lesk, znižujú tendencie k vypadávaniu, a dokonca si poradia aj so šedinami. Obsiahnuté škroby totiž fungujú ako prírodné farbivo, a preto sa už mnoho storočí používajú na farbenie tkanín. Zemiaky obsahujú napríklad vitamíny A, B a C a bohato sú zastúpené aj prvky ako železo, vápnik, draslík, fosfor a dôležité bielkoviny.

Šedé vlasy

S postupujúcim vekom sa spravidla objavia nejaké tie šediny vo vlasoch každému z nás. Je to tým, že postupne klesá produkcia farebného pigmentu melanínu. Každý má však iné dedičné dispozície, a tak má niekto k šediveniu vlasov väčšie sklony. Niekedy môže byť táto situácia prejavom určitých zdravotných komplikácií. Zaujímavosťou je, že šedivé vlasy rastú o trochu rýchlejšie ako pigmentované, a to v priemere o celých 8%. A ako presne postupovať?

šedivenie vlasov
Moja babička si dávala na vlasy zemiakové šupky. Nemala vďaka tomu nikdy šediny Foto: www.gettyimages.com

Pripravte si farbiacu zmes

Vložte do hrnca zemiakové šupky zo 6 až 10 zemiakov, čím viac ich použijete, tým efektívnejší bude účinok, a teda aj kvalitnejší výsledok. Zalejte vodou, aby boli všetky šupky pod hladinou a nechajte zhruba 25 minút variť na miernom stupni platničky.

Potom nechajte odvar ešte zhruba 15 minút odstáť a následne ho preceďte do čistej misky a šupky zlikvidujte. Pokiaľ chcete vylepšiť arómu, môžete prikvapnúť pár kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Farbiaci výluh nechajte pred použitím vychladnúť na izbovú teplotu.

Postup

Začnite tým, že si vlasy umyjete bežným spôsobom s použitím šampónu a potom aj kondicionéra. Riadne vlasy vysušte uterákom a zemiakový odvar môžete na jednotlivé pramene vlasov naniesť kaderníckym štetcom ako pri bežnom farbení, alebo je možné šticu odvarom preplachovať tak, aby boli všetky vlasy dostatočne presiaknuté. Rovnako tak môžete odvar zo šupiek naniesť pomocou fľaštičky s rozprašovačom. Nechajte tak 10 až 20 minút pôsobiť, potom opláchnite studenou vodou a potom vysušte uterákom. Pokiaľ máte vlasy už veľmi šedivé až biele, postup niekoľkokrát zopakujte. Budete prekvapení, ako skoro docielite prirodzené tmavnutie.

Zdroj: ireceptar.cz, www.damskydenik.cz, www.krasnezeny.eu, www.onlyu.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané