Na zazimovanie muškátov sú najlepšie noviny. Čo ešte funguje?

Zdieľať
muškáty
Na zazimovanie muškátov sú najlepšie noviny. Čo ešte funguje? Foto: www.gettyimages.com

Zazimovali ste muškáty včas? Alebo sú vaše pelargónie niekde ešte napoly suché a čakajú na očistenie a uskladnenie? Zazimovať ich môžete v novinách aj kvetináči, len záleží na tom, či máte dosť miesta a aj svetla.

Zazimovali ste muškáty?

Zaskočila vás zmena teplôt? Dlhá teplá jeseň sa zdala byť celkom bez konca, keď sa zrazu objavila inovať a prípravy na advent. Možno že aj vás vývoj počasia trochu zmiatol a na zazimovanie muškátov nebol čas. Šup s nimi dovnútra, len aby rastliny nepomrzli. Teoreticky to stačí, prakticky je ale nutné venovať sa muškátom ešte trochu viac a pripraviť ich na prezimovanie v čo najlepšej kondícii. Ako na to?

Ako vyzerá v praxi príprava rastlín pred zazimovaním? Pozrite sa na príspevok z YouTube kanálu „Urob si sám“. Uvidíte, že to je pomerne jednoduchá disciplína, pri ktorej môžete použiť aj staré noviny a my vám za okamih prezradíme, kedy sa to hodí a kedy nie.

Prezimovanie muškátov v kvetináči

Prezimovaním muškátov rozhodne ušetríme na jarných sadeniciach, ale len o tom to určite nie je. Žiadny milovník záhrady a kvetov nechce živé a zdravé rastliny jednoducho zahodiť, aby si na jar vybral nové. Naše obľúbené rastliny si rozmaznávame aj dedíme po rodičoch. S dobrou starostlivosťou prežijú niekoľko zim. Na to však treba pripraviť rastline vhodné podmienky.

Na prezimovanie muškátov v kvetináči je nutné umiestniť ich na miesto, kde je dostatok svetla a teploty medzi 6 až 10 stupňami. Typicky ide o vhodné miesto na svetlej chodbe, v zimnej záhrade či zasklenej lodžii, prípadne v pivnici či dielni.

Rastliny zbavte suchých a chorých listov a vetiev. Celú rastlinu skráťte na 3 až 4 listy od zeme. Môžete ich nechať v kvetináči, ale celú zimu je nutné minimalizovať zálievku a počkať až do jari, kedy je potom možné rýchlo rastúce kvety tiahnuce sa za svetlom odrezať.

starostlivosť o muškáty
Na zazimovanie muškátov sú najlepšie noviny. Čo ešte funguje? Foto: www.gettyimages.com

Ako zazimovať muškáty v novinách?

Bohužiaľ, nie všetci máme také priestory na prezimovanie, kam by sa nám mohli všetky kvetináče a žardiny zmestiť. A čo potom? Poznáte trik s novinami? Práve ten sa teraz bude hodiť.

Ak je to aj váš prípad, smelo použite noviny. Rovnako ako ste to mohli vidieť vo videopríspevku. Rastliny stačí len zmenšiť, vykopať, zbaviť koreňový bal prebytočnej hliny, a potom jednoducho zabaliť do kusu novín.

V novinách zabalené muškáty pokladajte naležato do prepravky alebo krabice. Muškáty takto prezimované treba chrániť pred vlhkom. Nezalievajú sa, ukladajú na chladné, ale hlavne tmavé miesto, vďaka čomu zaberajú aj minimum priestoru.

Zdroj: ireceptar.cz, abecedazahrady.dama.cz, hobby.instory.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané