Najmúdrejšie psie plemená. Tieto psy vás prekabátia, kedykoľvek sa im zachce

Zdieľať
pes
Najmúdrejšie psie plemená. Tieto psy vás prekabátia, kedykoľvek sa im zachce Foto: www.gettyimages.com

Možno by ste si radi zaobstarali psieho kamaráta, ale priali by ste si, aby to bolo zvieratko múdre a učenlivé, ktorý pochopí povely a bude sa nimi tiež riadiť. V takom prípade bude dobré pozrieť sa na zoznam tých najinteligentnejších psích plemien a z nich potom vyberať.

Čo všetko môžeme od svojho štvornohého priateľa čakať? Väčšinou ide o oddanosť a doslova parťáctvo, chceme mať kamaráta na prechádzky, na šport alebo skrátka na pokojné večery strávené v pokoji svojho domova. Lenže nie je pes ako pes a od niektorých plemien nemôžeme čakať žiadne veľké zázraky. Zato napríklad taká border kólia si nás môže svojou inteligenciou doslova omotať okolo svojej chlpatej packy…

Psy sú skrátka dokonalí. Presvedčí vás aj youtubové video na Trend Max:

Geniálna border kólia

Ako už bolo spomenuté, podľa mnohých rebríčkov, a to tak „tuzemských“, ako aj zahraničných, vedie v porovnávaní psej inteligencie border kólia. Tento psík splní takmer akýkoľvek pokyn, ktorý je jeho chovateľ schopný si vymyslieť, navyše sa ich väčšinu naučí pri menej ako desiatich, mnohé aj po iba piatich zopakovaniach. Ide o psa pôvodom ovčiarskeho, takže nemôžeme čakať, že bude väčšinu dňa odovzdane ležať na deke pri radiátore. Zaobstaranie takto energického zvieraťa by sme si mali viac než dobre rozmyslieť. Vzhľadom na svoj temperament potrebuje veľa pohybu a jeho inteligenciu treba zamestnávať častými novými a zaujímavými podnetmi. To je ale daň za to, že má doma chovateľ najinteligentnejšie plemeno, pre ktoré nie sú problém agility, frisbee, flyball ani ďalšie disciplíny.

Pudel prekvapí

Možno by sme to do malých kučeravých telíčok ani nepovedali, ale ďalším veľmi inteligentným plemenom psov sú pudlovia. Aj keď vyzerajú krehko a v šteňacom veku tak trochu ako maličkí medvedíkovia, v ich hlavičkách to vrie. Rovnako ako spomínaná border kólia sú pri dobrom vedení a systematickom výcviku schopní doslova obdivuhodných kúskov. Základná poslušnosť by pre takého psíka nemala byť žiadnym problémom a triky a cviky navyše, ktorými môžete v parku ohromiť ďalších psíčkarov, budú len pomerne ľahko dosiahnuteľným bonusom. Navyše sa naozaj rád predvádza, takže s plnením príkazov nebude mať žiadne problémy a oproti border kólii má aj ďalšiu veľkú výhodu – z mnohých veľkostných variantov si vyberie každý chovateľ a navyše tí menší si radi oddýchnu v kľude na gauči. Ak ich vezmeme denne von na poriadnu prechádzku, znesú aj bytové podmienky bez väčších problémov.

pudel
Najmúdrejšie psie plemená. Tieto psy vás prekabátia, kedykoľvek sa im zachce Foto: www.gettyimages.com

Nemecký ovčiak je pracovná klasika

Nie nadarmo sú tieto psy využívané ako pracovné plemeno napríklad u polície alebo v armáde. Nemecký ovčiak (alebo ak chceme skrátka „vlčiak“) je pes, na ktorého je spoľahnutie. Povely pochopia veľmi rýchlo a dlho si ich pamätá, dokonca rovnako ako už prebrané plemená dokáže vymýšľať, ako ich splniť ešte lepšie. Zaobstarať by si ho mal ale len chovateľ, ktorý si je istý tým, že tak inteligentné (a silné) zviera dokáže ovládať. Nemeckí ovčiaci sú totiž síce vynikajúcimi a oddanými spoločníkmi, ale potrebujú cítiť autoritu svojho pána. Akonáhle sa stanú „šéfom svorky“, budú to oni, kto bude riadiť celú rodinu. A to asi nechceme. Na druhú stranu by títo psy pre svojich ľudí urobili doslova čokoľvek, ak vás bude strážiť vlčiak, budete určite v bezpečí.

Zlatý retriever má skutočne zlatú povahu

Sú to takí dobrosrdeční kumpáni k deťom aj na záhradu, ale napriek tomu sa môžu spoľahnúť na svoju inteligenciu. Dlhosrstí zlatí retrieveri splnia všetko, čo od takého psa môžeme čakať. Navyše sú až neuveriteľne empatickí, čo ľudia využívajú napríklad pri canisterapii. Nie je problém nechať ich v spoločnosti detí, pretože tieto psy ich blízkosť jednoducho milujú. Podobne ako pri border kólii aj v prípade zlatého retrievera dokážeme najväčších úspechov s pozitívnym prístupom. Bude dobré si pamätať, že pes sám sa snaží svojmu chovateľovi vyhovieť a pokiaľ sa mu to nedarí, nemá zmysel ho zbytočne trestať. Iste sa pokúsi nabudúce splniť príkaz oveľa lepšie.

zlatý retriever
Najmúdrejšie psie plemená. Tieto psy vás prekabátia, kedykoľvek sa im zachce Foto: www.gettyimages.com

Doberman si zlú povesť nezaslúži

Do pätice toho najlepšieho by sme mali vymenovať ešte dobermana. Aj keď z neho ide strach vzhľadom na jeho ostrejší výzor a tiež snáď preto, že ho máme stále v pamäti ako plemeno, ktoré využívali počas vojny nacisti v koncentračných táboroch, v rodine sa naň môžeme dokonale spoľahnúť. Sú to psy, ktorí budú pána milovať a pokiaľ s nimi je zaobchádzané dobre (čo ale platí u všetkých plemien), stane sa z nich oddaný spoločník, učenlivý parťák a veselý kamarát ako stvorený pre športovo založených chovateľov.

A čo ďalšie zaujímavé plemená?

Aké ďalšie plemená sa vyznačujú vysokou inteligenciou? Bola by chyba z tohto zoznamu vyradiť napríklad šeltiu, labradorského retrievera, papillona, rotvajlera alebo austrálskeho pastierskeho psa. Mnohými mestskými chovateľmi obľúbení yorkšírski teriéri sa v rebríčku psej inteligencie umiestnili na tridsiatej tretej priečke. Rovnako ako u všetkých ostatných plemien aj u nich záleží na tom, či je chovateľ ochotný venovať sa rozvoju ich kapacity, cvičiť s nimi, učiť ich, hrať sa s nimi a rozvíjať tak vzťah, ktorý je medzi chovateľom a zvieraťom dôležitý pre obe strany.
Máte vybrané?

doberman
Najmúdrejšie psie plemená. Tieto psy vás prekabátia, kedykoľvek sa im zachce Foto: www.gettyimages.com

Zdroj: ireceptar.cz, ct24.ceskatelevize.cz, www.spokojenypes.cz, www.chlupaci.cz, www.dogsie.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané