Napadli vaše potraviny mole? Tu je 5 spôsobov ako sa ich raz a navždy zbaviť

Zdieľať
mole
Napadli vaše potraviny mole? Tu je 5 spôsobov ako sa ich raz a navždy zbaviť www.gettyimages.com

Potravinová mola nie je práve vhodný spolubývajúci. Veľmi často sa zvykne mýliť s molou šatovou. Lenže tá vyzerá inak. Ak má malý motýlik strieborné krídla, ide o mólu šatovú. Ak sú na jej krídlach tmavé škvrny, je to mola potravinová.

V domácnosti je oveľa častejší výskyt potravinových molí, ktoré vám kontaminujú zásoby v špajzi. Máme pre vás rady, ako sa ich zaručene zbaviť.

Potravinovým moliam najviac chutia sypké veci ako múka, cukor, káva, orechy, ale aj cestoviny a cornflakes. Do domu sa dostáva zvonku. Pokojne vletia oknom alebo sa k vám dostanú stúpačkami od susedov. Najhoršia je situácia v panelákoch, kde sa mole presúvajú digestormi a stúpačkami. Často si ich donesiete sami s nákupom. Najlepšou prevenciou je nákup potravín, ktoré moliam chutia, dobre skontrolovať. Každý sáčok múky, strúhanky a iných sypkých potravín po prinesení otvoríte, skontrolujte, a potom radšej presypte do uzatvárateľných a priehľadných dóz.

Všetko napadnuté vyhoďte

Keď sa vám do bytu nasťahuje potravinová mola, pripravte sa, že napácha škody za veľa peňazí. Čím viac doma máte potravín len tak v sáčkoch, tým viac toho vyhodíte. Nenakupujte teda zbytočne veľké zásoby, len si vyrobíte zbytočný problém. Zbaviť sa potravinovej mole je veľmi ťažké, a hlavne to trvá dlho. Všetky napadnuté potraviny je nutné vyhodiť celé. Bez ľútosti ich rovno odneste do koša na smeti. Aj keď nevidíte dospelé jedince, v rožku vo vrecku môžu prežívať nakladené vajíčka. Jediná rada, ako zvíťaziť, je byť trpezlivý a dôsledný.

5 spôsobov ako vylákať mole z ich skrýše

Máte podozrenie, že by sa vo vašich potravinách mohli ukrývať mole? Skôr, než potraviny vyhodíte, skúste mole prilákať.

Pivo

Mole pivom pritiahnete. Takže ak ho dáte do blízkosti miesta, kde sa vyskytujú a nad pohár pripevníte obväz, mole sa dostanú do pohára, kde sa utopia, ale von z neho už nie.

Pokračujte na prezentáciu

Ocot a víno

Nalejte ich do fľaše alebo do misky a dajte k blízkosti potravín, v ktorých by sa mole mohli nachádzať. Mole vôňa jablčného octu a vína pritiahne, ale v tekutine sa utopia.
Takto ich od potravín udržíte ďalej.

Korenie a bylinky

Škorica, klinčeky alebo bobkový list moliam nevoňajú. Dajte ich do blízkosti potravín.

Tabak

Mole neznášajú vôňu tabaku. Ak vám nevadí, umiestnite sáčok s tabakom ku potravinám, kde sa zvyknú vyskytnúť.

Céder

Cédrové drevo tiež pôsobí na mole odpudivo. Opäť je vhodné ho položiť do blízkosti potravín, ktoré mole rady napádajú.

Potravinám tieto metódy už ale nepomôžu, pretože mole ich svojím výskytom znehodnotili. Odporúčame vám všetky napadnuté potraviny vyhodiť a celý priestor, kde ste potraviny skladovali, vypratať. Povrchy by ste mali vyčistiť dezinfekčnými prostriedkami alebo bielym octom. Vhodné je tiež potraviny skladovať v uzatvárateľných sklenených nádobách a priestor, v ktorom ich skladujete, pravidelne vetrať a čistiť. Nezabúdajte potraviny po záruke vyhodiť.

Nezamieňajte si molu potravinovú s molou šatovou. Mola šatová má striebristé krídla, potravinová zase hnedé škvrny a je oveľa väčšia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané