Obyčajné gaštany. Fantastické pre zdravie. Dá sa z nich urobiť aj skvelý šampón

Zdieľať
gaštany
Obyčajné gaštany. Fantastické pre zdravie. Dá sa z nich urobiť aj skvelý šampón Foto: www.freepik.com

Gaštany sú poslovia tej pravej jesene. Nazbierajte si ich plné vrecká a nebudete ľutovať!

Gaštany nájdete skoro v každom  parku. Málokto ale vie, že tento strom pochádza z Balkánskeho polostrova a v našich krajoch sa objavil až okolo 16. storočia. A my sme si gaštan okamžite zamilovali. Aby nie! Veď bol vysoký 30 metrov a na jar upútaval pozornosť krásnymi zelenými listami a voňavými kvetmi. Keď potom nastala jeseň, padali z neho malé ostnaté plody, z ktorých potom bylinkári vyrábali liečivé masti. Kto by takému čarovnému stromu odolal!

Vyrobte si vlastný suchý šampón z gaštanov. Autor videa Leros bylinná harmónia vám poradí, ako na to. Viac na kanále YouTube.

Pre zdravie aj krásu

Gaštanu sa tiež hovorí gaštan konský. Drvina z gaštanov slúžila aj ako liek proti kŕčovým žilám, vredom predkolenia, cukrovke, reume či opuchom. Zároveň sa používala ako skrášľujúci prípravok na hebkejšie a nadýchanejšie vlasy. Gaštan je bohatý na eskuletín, flavonoidy a triesloviny, ktoré stimulujú pokožku hlavy a zabraňujú lupinám a výpadku vlasov. Väčší obsah saponínov (umývacie zložky) ho predurčuje na ideálnu surovinu na výrobu dámskych šampónov… Vyrobte si tiež jeden a presvedčte sa sami!

Suchý šampón z gaštanov

Nazbierajte 10 čerstvých gaštanov a odstráňte z nich tuhú šupku. Jadro postrúhajte najemno. Drvinu navrstvite na pekáč vystlaný papierom na pečenie a nechajte cez noc preschnúť napríklad na kúrenie. Pokiaľ chcete sušiaci proces urýchliť, môžete gaštanovú zmes vysušiť v rúre predhriatej na 40 °C. Gaštanová drvina potom bude trochu pripomínať strúhaný kokos. Roztlčte ju v mažiari na najjemnejší prášok.

Voňavé prísady

V mise zmiešajte 1 lyžicu gaštanového základu, 2 vrchovaté lyžice kukuričného škrobu, 1 lyžicu rozdrvených sušených pivonkových kvetov a nakoniec všetko pokvapkajte obľúbeným éterickým olejom, ktorý šampónu prepožičia príjemnú vôňu. Nakoniec pomocou štetca celú zmes zamiešajte a máte hotovo!

gaštanová tinktúra
Obyčajné gaštany. Fantastické pre zdravie. Dá sa z nich urobiť aj skvelý šampón Foto: www.freepik.com

Použitie šampónu

Šampón nanášajte vždy na suché vlasy. Stačí štetcom nabrať trochu poprašku a votrieť ich do cestičky, kde bývajú vlasy najmastnejšie. Pozor, plody gaštanu pagaštanu sú jedovaté a sú vhodné len na vonkajšie využitie!

Gaštanová tinktúra na boľavé kĺby

Z gaštanov si môžete vyrobiť aj prírodný liek na boľavé kĺby. Ako na to: Päť rozkrojených gaštanov zalejte 0,25 l Alpy a nechajte lúhovať 30 dní. Zmes sceďte, nalejte do rozprašovača a používajte na boľavé kĺby. Tinktúru stačí vmasírovať na postihnuté miesto a hneď ucítite úľavu. Hodiť sa vám bude aj ako prvá pomoc pri natiahnutých svaloch a kŕčových žilách.

Niečo navyše

Jedna ľudová povera tvrdí, že človek by mal nazbierať toľko gaštanov, koľko má rokov (a ešte jeden navyše). Plody by sa mali dať do vrecka a umiestniť pod vankúš. Energia týchto plodov údajne „vytiahne“ z tela všetku negatívnu energiu, škodliviny a choroby. Navyše pôsobí ako prevencia proti neduhom ako je kašeľ, migréna alebo bolesti chrbtice či kĺbov. Ak vás gaštany udržia zdravé po celú zimu nezabudnite ich prvý jarný deň spáliť!

Zdroj: ireceptar.cz, www.natubea.cz, www.idnes.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané