Omikron to nie je len kašeľ alebo únava. Prezradí ho aj päť kožných problémov

Zdieľať
Omikron to nie je len kašeľ
Omikron to nie je len kašeľ alebo únava. Prezradí ho aj päť kožných problémov www.gettyimages.com

Medzi hlavné príznaky nákazy koronavírusom patria zvýšená teplota, zimnica, strata čuchu, bolesti hlavy a svalov, únava či problémy s dýchaním. Ako uvádza portál The Sun, experti prišli na to, že variant omikron sa prejavuje aj na koži.

Dáta odhalili, že Britov infikovaných omikronom najčastejšie trápili kašeľ, únava a bolesti hlavy. Niektorí ľudia však vykazovali kožné príznaky a toto je päť najčastejších.

Iné sfarbenie kože

Všimli ste si, že vaša koža je sfarbená do bleda, siva či modra? Môže ísť o príznak omikronu, ktorý sa vyskytuje pri závažných prípadoch nákazy, keď je hladina kyslíka v krvi nízka.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uviedlo, že ide o „núdzový varovný signál“. CDC odporúča v prípade spozorovania iného sfarbenia kože sprevádzaného ťažkosťami s dýchaním a tlakom v hrudi okamžité vyhľadanie pomoci.

Dva typy vyrážok

pokračujte v prezentácii na ďalšej stránke:

Dva typy vyrážok

Urtikária, alebo ľudovo nazvaná žihľavka, patrí medzi najčastejšie kožné ochorenia. Portál uviedol, že u ľudí nakazených koronavírusom sa tento druh vyrážok objavil.

U pozitívnych Britov zaznamenali dva rôzne druhy vyrážok. Prvý typ sa objaví náhle. Môžu mať formu vyvýšených hrbolčekov a často svrbí nielen samotná vyrážka, ale aj dlane alebo chodidlá.

Druhým typom vyrážok sú potničky, ktoré sa objavujú po celom tele. Najčastejšie vzniknú na lakťoch, kolenách, chrbtoch rúk a nôh. Všeobecný lekár z Londýna David Lloyd  uviedol, že deti nakazené omikronom mali vyrážky, ale až donedávna ich nespozorovali u dospelých.

Lloyd doplnil, že sa vyskytli u približne 15 percent mladých s omikronom. Trpeli únavou, bolesťami hlavy a nechuťou do jedla. Odborníci z CovidSkinSigns tvrdia, že vyrážky môžu na koži ostať aj po skončení nákazy alebo sa naopak objaviť niekoľko týždňov po nástupe infekcie.

Zapálené prsty na nohách

pokračujte v prezentácii na ďalšej stránke:

Zapálené prsty na nohách

Prejav príznakov koronavírusu na prstoch nôh sa častejšie vyskytol u malých a dospievajúcich detí, avšak odborníci upozorňujú, že sa to môže týkať každej vekovej kategórie.

Nakazení mali červené, zapálené prsty na nohách, ktoré boleli a vyzerali byť sfarbené do fialova až červena. U niektorých sa objavili pľuzgiere s opuchmi.

Ide o kľúčový príznak pre variant koronavírusu, ktorý sa objavil v marci 2020 a tiež u ľudí, ktorí mali variant alfa.

Bolesť na perách

pokračujte v prezentácii na ďalšej stránke:

Bolesť na perách

Veľa infikovaných omikronom uviedlo, že mali príznaky podobné prechladnutiu a zistilo sa, že sa to prejavilo i na suchých alebo popraskaných perách.

Odborníci z CovidSkinSigns doplnili, že keď sa pery zotavujú, môžu bolieť, byť suché a šupinaté. Bolesť sa môže objaviť aj v ústach.

Suchá koža

Odborníci majú taktiež záznamy o ľuďoch trpiacich ekzémom na krku a hrudníku. Má zvyčajne ružovú farbu a veľmi svrbí. Môže sa objaviť počas infekcie alebo po jej skončení a nakazených trápi dlhší čas.

Portál dodáva, že je dôležité nepodceňovať akékoľvek príznaky. Ak máte podozrenie na nákazu koronavírusom, otestujte sa.

ZDROJ:

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané