
Usadili sa vám doma rybenky? Nedávajte im príležitosť a radšej hneď konajte. Na ich vyhubenie odstráňte nielen prípadný únik vody, ale dbajte aj na dodržiavanie prevencie.
Pokiaľ sa vám v domácnosti objavujú rybenky, mali by ste zapracovať na ich likvidácii. Ide o drobný hmyz, ktorému sa páči vo vlhkom prostredí a živí sa kde čím. Hlavné ťažkostí ich výskytu je skutočnosť, že ich prítomnosť obvykle značí väčší problém – únik vody. Tú toto hmyzie stvorenie, ktoré holduje nielen cukrom a škrobom, ale neodolá ani papieru alebo napríklad cestovinám, tie vyložene miluje. Rovnako si rybenky pochutnávajú na odumretých kožných bunkách. Všetky zdroje výskytu je vždy nutné eliminovať, a to pravidelne. Ako sa teda zbaviť otravného hmyzu raz a navždy?
Rybenka domáca (Lepisma saccharina)
Tento drobný hmyz má pomerne výstižné pomenovanie vzhľadom na svoj vzhľad. Jeho tvar tela pripomína rybu a je pokryté striebornými šupinkami. Páči sa mu všade tam, kde je teplo, vlhko a tma. Preto sa najčastejšie objavuje v kúpeľniach, kuchyniach, chodbách, špajzách a na toaletách. Niektoré druhy si však trúfnu aj na knihy a niektoré druhy papiera, bohužiaľ vám môžu ohrýzť aj vaše krásne záclony v obývačke, alebo aj niektoré kúsky oblečenia. A okrem cestovín a cukru im chutí aj múka. Čo by ste mali urobiť, aby vás táto háveď už neobťažovala?
Úplné sucho je základ
Pokiaľ nechcete mať doma rybenky, mali by ste dbať na to, aby u vás bolo všade sucho. Preto pravidelne vetrajte všetky vlhké a teplé miestnosti, a to aspoň 2 až 3 hodiny denne. Tam, kde je chlad a sucho, sa totiž rybenkám nepáči. Na tento účel môžete využiť aj odvlhčovač vzduchu.

Suchá podlaha aj po vytieraní
Akonáhle budete vytierať podlahu, nenechávajte ju nikdy samovoľne uschnúť, ihneď ju ešte vysušte suchou handrou či mopom. Platí to aj o nedostupných miestach v rohoch a pri prahoch dverí. Podlahy tiež pred vytretím pravidelne vysávajte, a to predovšetkým na toalete a v kúpeľni, kde sa často v škárach nachádzajú aj nové nakladené vajíčka.
Skontrolujte netesniace batérie
Starostlivo skontrolujte všetky tesnenia na batériách a v okolí odpadov a prípadne ich vymeňte za nové. Rovnako tak prečistite a vydezinfikujte odtokové odpady. Túto činnosť by ste mali vykonávať pravidelne. Vďaka tomu budete predchádzať aj zvýšenej vlhkosti.
Utesnite praskliny a diery
Pokiaľ sa v priestoroch, kde sa rybenky objavujú, vyskytujú nejaké nedorazy v podlahách či škárach na stenách, neváhajte ich opraviť čo najskôr. Praskliny je možné utesniť napríklad vhodným silikónom. Každá štrbina je ideálnym príbytkom pre tento hmyz.

Pravidelne perte
Mnohí z nás chodia doma radi len v ponožkách, a preto dbajte na ich pravidelné pranie.
Tip na záver: Pasca zo zemiakov
Na rybenky môžete využiť osvedčenú zemiakovú pascu. Nastrúhajte surový zemiak a položte ju na kúsok plastu na inkriminované miesta výskytu. Počas noci prevažná časť rybeniek zájde do zemiaka a stačí ich len ráno vyhodiť.
Zdroj: ireceptar.cz, www.huffingtonpost.co.uk, www.hobbio.cz