
Máte dojem, že váš psí maznáčik nie je vo svojej koži? Pokiaľ chcete vedieť spoznať včas úzkosť u vášho psa, sledujte náležité signály.
Pokiaľ sa vám zdá, že váš pes vyzerá akosi nesvoj, môže trpieť úzkosťou a istou dávkou stresu. Svoje nepohodlie často vyjadruje mnohými spôsobmi, ktoré nie je od veci si včas všímať. S trochou bystrosti môžete behom niekoľkých sekúnd rozlúštiť, ako sa zviera cíti a čo v danej situácii prežíva. Ako teda spoznáte prvé varovné signály úzkosti a čo najlepšie urobiť?
Na 10 signálov, že je váš pes v strese sa pozrite v tomto YouTube videu kanála AnimalWised:
Mierne nahrbený chrbát
Úzkosť a strach sa často u psov prejavuje tak, že má mierne vyhrbený chrbát a zadné nohy sú mierne pokrčené. Zviera má spravidla súčasne zvesenú hlavu, uši smerujú dozadu a jeho chvost býva stiahnutý medzi zadné končatiny.
Vysoký chrbát
Podobný pocit pes prejavuje aj tak, že je pritisnutý k zemi, alebo sa drží veľmi nízko pri podlahe, ale zároveň je v strehu. Predné aj zadné labky má pokrčené a hlavu, uši aj chvost v rovnakej vyššie popísanej polohe. Na zvierati je vidieť na prvý dojem nesústredenosť a istý nepokoj.
Olizovanie papule aj labiek
Hoci to nevyzerá nijako zvláštne, keď sa pes olizuje, avšak pokiaľ je to v nezvyčajnej miere a v zrýchlenom tempe, môže sa jednať aj o istý signál nepohodlia. Podľa odborníkov je často tento prejav znamením nepohodlných emócií. Rovnako tak si môže váš maznáčik nezvyčajne dlhú dobu olizovať a okusovať svoje labky. Ide aj o prejav stresu a nervozity. Bohužiaľ niekedy toto správanie môže viesť až k sebapoškodzovaniu.

Nadmerné dýchanie s vyplazeným jazykom
Pokiaľ má pes prejavy zlej termoregulácie, svedčí to aj o tom, že nie je úplne v pokoji. Hoci tento stav môžete poznať, keď je vonku horúco, jedná sa aj o prejav istého nekomfortu vo forme neistoty a strachu.
Likvidácia vecí
Ďalším príznakom psychickej nestability psa môže byť ničenie výbavy bytu a vecí. Býva to spravidla vtedy, keď necháte psa samotného doma a má strach z odlúčenia. Ide o jeden z najsilnejších strachov vášho miláčika, preto je nutné psy učiť túto zručnosť už od útleho veku. Počas úzkosti totiž cítia nutkavú potrebu žuvania, ktoré ich v skutočnosti upokojuje.
Motanie sa dookola v bludnom kruhu
Charakteristickým prejavom nepohody psov je aj chodenie stále dookola, keď si často naháňa svoj chvost. Niekedy zas prechádza iba zo strany na stranu a pôsobí celkovo úplne skleslo. Veľakrát pes reaguje aj lákavo na zvuky a je stále v strehu.

Ako konať?
Vždy je dobré zviera počúvať a všímať si jeho správanie. Pokiaľ nie je pes vo svojej koži, môže byť zároveň nebezpečný nielen sám sebe, ale aj svojmu okoliu. Veľmi dobre zaberá, keď mu budete dávať do vody na pitie bylinkové odvary z medovky, alebo po dohovore s odborníkmi adekvátna homeopatika. Rovnako tak môžete využiť upokojujúce masáže a dotyky. Odporúčané sú „Touch dotyky“, čo je špeciálny spôsob hýbania kože v kruhoch v kombinácii s hladením a základným manévrom je hladenie uší medzi prstami. Len k zvieraťu pristúpte z boku, nikdy k nemu nestojte priamo čelom.
Zdroj:ireceptar.cz, www.chlupaci.cz, www.dailymail.co.uk, www.hillspet.cz