Potrebujete si zlepšiť náladu? Najedzte sa!

Zdieľať
Jedlo pre zlepšenie nálady

Medzi najdôležitejšie látky, ktoré ovplyvňujú našu dobrú náladu, patrí jedlo. 

Jedlo pre zlepšenie nálady
https://www.gettyimages.com/

Niektoré potraviny majú priamy vplyv na tvorbu serotonínu – hormónu šťastia.

Aby sme sa cítili dobre a zvládali všetko, čo nás čaká, mali by sme začať pravidelne jesť to, čo má na naše telo pozitívne účinky a čo nám navodí pocit radosti.

1. Morčacie mäso

Odborníci ho radia k tzv. Superpotravinám. Obsahuje tryptophan, ktorý znižuje depresie, a 93% odporúčanej dennej dávky niacínu, čo je jeden z vitamínov skupiny B, ktorý vie zmierňovať stavy úzkosti, depresie a nespavosť. Podobné vlastnosti má aj zinok a toho morčacie mäso obsahuje o tretinu viac ako mäso kuracie.

Ženy rady počujú, že morčacia svalovina je bezkonkurenčne najdiétnejším hydinovým mäsom, s iba 3 g tuku na 100 g.

2. Banány

Hovorí sa im ovocie šťastia či prírodné antidepresíva. Banány obsahujú vysoké množstvo aminokyseliny tryptofán, vitamínu B6 a mnohých ďalších prospešných látok, ktoré pomáhajú telu produkovať „hormón šťastia“ serotonín. Stačí zjesť tri banány každý deň a uvidíte, že smútok bude preč.

3. Losos a tuniak

Tieto ryby sú zdrojom vitamínu D, ktorý je stimulantom dobrej nálady, a obsahujú dôležité o mega3 mastné kyseliny. Tie zabraňujú pocitom smútku, úzkosti a zlepšujú spánok.

4. Mandle, oriešky kešu

Vďaka vysokému množstvo horčíka majú antidepresívne účinky. Dobre fungujú aj proti krátkodobému podráždeniu a zlepšujú náladu. Horčík totiž posilňuje nervy a je vhodný pri zvýšenej duševnej záťaži a stresu. Štvrť šálky orieškov kešu denne vám rozhodne zlepší duševnú pohodu.

5. Špenát

Pokiaľ ho zaradíte pravidelne do svojho jedálnička, rapídne sa vám zvýši koncentrácia, duševný výkon a vyrovnanosť. Špenát obsahuje veľa vitamínov rady B, ktorá, ako už bolo povedané, podporujú tvorbu serotonínu, teda dobrú náladu a psychickú stabilitu. A údajne tiež funguje ako obrana proti nádorovému bujneniu.

6. Pomaranče

Citrusové plody tiež dokážu rozžiariť vašu náladu, a to nielen vďaka svojej jasavo oranžovej farbe. Načerpáte z nich vitamín B8, ktorý po štyroch týždňoch zvýšeného prísunu dokáže zmenšiť panické stavy a úzkosti všetkého druhu.

7. Kakao a čokoláda

Sú bohatým zdrojom horčíka, stimulujú a revitalizujú organizmus. Stačí pár kociek kvalitnej horkej 70-80% čokolády a do tela sa vyplaví veľké množstvo endorfínov a serotonínu. Flavonoidy v kakau a čokoláde sú navyše plné antioxidantov, ktoré znižujú krvný tlak a zlepšujú prietok krvi do mozgu a srdca.

8. Paradajky

Obsahujú antioxidant lykopén, ktoré pôsobia ako prevencia ochorení a podporuje pozitívnu myseľ. Majú tiež dostatok horčíka, ktorý upokojuje emócie a zlepšuje koncentráciu a duševný výkon.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané