Pre ženy nad 50 je táto zelenina nutnosť. So starším telom robí zázraky

Zdieľať
jeruzalemský artyčok
Pre ženy nad 50 je táto zelenina nutnosť. So starším telom robí zázraky Foto: www.gettyimages.com

Teraz je ten pravý čas na zber zabudnutej, ale skvelej zeleniny, ktorá má množstvo pozitívnych účinkov na zdravie. Ktorá to je? A oplatí sa teraz zakladať kompost alebo vsádzať narcisy?

Sú z Ameriky, ale zemiaky to nie sú

Táto nenáročná plodina sa pestuje podobne ako zemiaky a do Európy sa dostala aj rovnakou cestou, ale na rozdiel od zemiakov ju môžu s pokojným svedomím jesť aj cukrovkári.
Obsahuje totiž inulín, teda vlákninu, ktorá znižuje obsah krvného cukru.

Ženy nad 50 by nemali váhať

Menopauza so sebou nesie množstvo nepríjemných príznakov. Lepšie sa znáša ženám, ktoré majú zdravú váhu, dostatok pohybu a ktoré sa na život pozerajú z pozitívnej stránky. Niektoré štúdie hovoria, že inulín môže prispievať k hormonálnej rovnováhe a zlepšovať príznaky ako napríklad návaly tepla alebo výkyvy nálady.

Pozrite sa na pestovanie topinamburu (Charles Dowding/YouTube)

V rozumnej miere

Nič sa nesmie preháňať – táto plodina môže práve vďaka obsiahnutému inulínu vyvolávať hnačku, preto nie je dobré jej jesť nejaké extrémne veľké množstvo. A obmedzenie je lepšie sa držať aj pri jej pestovaní – pod zemou sa šíri do okolia veľmi rýchlo, čoskoro zaburiní celú záhradu. Avšak nielen vašu, ale aj tú susedovu. Preto je lepšie ju pestovať v kontajneri.

plodina
Pre ženy nad 50 je táto zelenina nutnosť. So starším telom robí zázraky Foto: www.gettyimages.com

Zázračné hľuzy

Táto rastlina, teda slnečnica topinambur, židovský zemiak, jeruzalemský artičok či latinsky Helianthus tuberosus toho na prospievanie nepotrebuje veľa – pôda jej vyhovuje prevzdušnená, skôr kyslá a neutrálna. Hľuzy sa zberajú na jeseň, keď horná časť rastliny začne vädnúť. Varí sa podobne ako zemiaky, majú jedinečnú chuť, ktorá však nemusí vyhovovať každému. V každom prípade stojí za vyskúšanie!

Zdroj: ireceptar.cz, www.britannica.com, www.zentrum-der-gesundheit.de

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané