Tento poklad vylievame do odpadu úplne zbytočne!

Zdieľať
Voda z ryže

Ryžová voda : Možno aj vám v kuchyni táto cenná biela tekutina často zostáva. Obvykle vodu po varení ryže vylievame do odpadu, to je však rozhodne škoda. Pri varení sa do nej totiž vylúhuje veľa cenných látok.

Voda z ryže
https://www.gettyimages.com/

Ide najmä aj vitamíny zo skupiny B , medzi ktorými môžeme menovať napríklad málo známy, ale o to účinnejšie inositol. Ďalej ide o vitamín E, vlákninu, škroby a esenciálne mastné kyseliny . Tých obsahuje ryžová voda hneď šesť.

Inozitol

Hovorí sa mu tiež vitamín mladosti a podieľa sa najmä na stavbe bunkových membrán. V doplnkoch stravy ho zvyčajne nájdeme spoločne s lecitínom , ktorý pomáha vývoju mozgu . To však nie je jeho jediná funkcia. Stará sa tiež o zažívanie . Pravidelné užívanie dokáže predchádzať rakovine čriev alebo žalúdka. A priaznivý vplyv má aj na hladinu cholesterolu (tiež bráni jeho ukladaniu v pečeni) a na cukrovku.

Ryžová voda ako prostriedok pri starostlivosti o zdravie

Možno vás už pri čítaní vyššie uvedených riadkov napadlo, že ide vlastne o akýsi „ionťák.“ A máte pravdu, pokojne si ju teda doprajte po cvičení k doplneniu tekutín i minerálov a cenných elektrolytov . A to isté dokáže aj pri horúčkovitých ochoreniach, kedy telo zavodní lepšie a efektívnejšie než mnohé bylinné čaje.

Obsiahnutá vláknina pomáha pri zápche a živiny zase prospievajú našim črevným baktériám. Ale nenechajte sa mýliť, rovnako efektívna je ryžová voda aj pri liečbe hnačky . A čo ďalej?

Použite ju pri starostlivosti o pokožku. Tú suchú, ekzematickú alebo poranenú jednoducho niekoľkokrát denne umývajte. Bude hydratovaná, vláčnejšia a urýchlia sa aj hojivé procesy. Ryža navyše nie je častý alergén, takže je vhodná aj pre osoby s citlivou pleťou alebo dokonca pre najmenšie deti.

Vyrobte si masku pre zdravšiu a žiarivejšiu pleť

Ryžovú vodu môžete samozrejme použiť aj len tak, avšak oveľa lepšie bude, keď ju zmiešate s niekoľkými ďalšími vhodnými ingredienciami. Vezmite asi 150 ml ryžovej vody a pridajte do nej niekoľko kvapiek citróna a esenciálneho oleja . Použite ten, ktorý máte najradšej – napríklad ružový, rozmarínový alebo napríklad levanduľový. Ale v prípade núdze sa zaobídete aj bez neho.

Použite ako tonikum na pleť (nanášajte vatovými tampónmi), ktoré necháte 5 minút pôsobiť. Odmenou vám bude zdravšia a žiarivejšia pokožka so všetkým. Na konci procedúry nezabudnite ryžovú vodu dôkladne umyť.

A ak do masky pridáte aj niekoľko jemne rozdrvených zrniek ryže, dodáte jej navyše aj príjemný peelingový efekt . Len pozor na očné okolie, tu ju v tomto prípade používať neodporúčame, koža je tu totiž veľmi citlivá.

Mali by ste vedieť: ryžová voda kožu zjemňuje a čiastočne zosvetľuje. Dokáže tak predchádzať aj vzniku nepekných stareckých škvŕn. A keď na to príde, poskytuje tiež slabú bariéru proti pôsobeniu UV lúčov.

Ako na starostlivosť o vlasy

Vodu z ryže môžete použiť aj ako oplach na svoju hrivu . Je to jednoduché. Vlasy si umyte tak, ako obvykle. Použite ľubovoľný šampón a ak je to potrebné aj kondicionér. Len si dajte pozor na to, aby išlo o ten bezoplachový.

Nakoniec vlasy prelejte ryžovou vodou . Dajte si pozor na to, aby sa dostala aj ku korienkom, skvele ich vyživí. Počkajte tri minúty a potom zľahka opláchnite. Inositol a ďalšie prospešné zložky tak čiastočne vo vlasoch zostanú a budú môcť pôsobiť dlhšie. Na štruktúre vlasov sa to však prejaví jedine pozitívne – budú vyzerať hladšie a lesklejšie . A nie je bez zaujímavosti, že pri pravidelnom používaní dokáže ryžová voda tiež opravovať menšie poškodenie vlasového vlákna.

Náš tip: ak si vlasy po umytí opláchnete studenou alebo aspoň vlažnou vodou, podporíte tak uzatváranie mazových žliaz. Vlasy potom vydržia dlhšie krásne.

Ryžovú vodu si môžete aj „vyrobiť“

Pokiaľ práve nechcete ryžu variť, alebo to skrátka a dobre viete tak, že vám nikdy žiadna voda nezostane, neznamená to ešte, že sa musíte účinkov ryžovej vody vzdať. Stačí totiž, keď zrnká ryže zalejete vodou a necháte 15 minút odstáť . Potom preceďte a máte ryžovú vodu o porovnateľnej kvalite. Použitú ryžu potom môžete uvariť kedykoľvek neskôr alebo ju znovu nechať vyschnúť a rozomlieť napríklad na múku.

A podobné účinky má aj ryžové mlieko . To získate, ak ryžu do vody namočíte cez noc a potom všetko spoločne rozmixujete a precedíte. Nahradí to živočíšne všade tam, kde bude treba a poslúži tak napríklad ako o skvelý základ raňajky alebo prvok pre zjemnenie omáčky.

Náš tip: Ryžová voda sa tiež skvele hodí ako hnojivo pre rastliny aj im dodá mnohé cenné minerály.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané