Tieto izbové rastliny zatočia s plesňou vo vašom byte. Vyskúšajte ich

Zdieľať
izbové rastliny
Tieto izbové rastliny zatočia s plesňou vo vašom byte. Vyskúšajte ich Foto: www.freepik.com

Trápia vás vlhké steny a kúty? Trpí vaša domácnosť na plesne? Hoci sa to môže zdať nelogické, so vzdušnou vlhkosťou a tým pádom aj plesňami vám môžu významne pomôcť niektoré rastliny.

Vzdušná vlhkosť praje plesniam

Jeseň, zima aj jar sú v našej zemskej šírke i dĺžke obdobiami, kedy je nevyhnutné kúriť. Hoci sa môže zdať, že tam, kde kúrime, bude rozhodne sucho, nie je to tak celkom pravda. Predovšetkým v niektorých častiach domu či bytu sa nájdu miesta, kde sa stretáva teplý vzduch s veľmi chladnými povrchmi a zároveň je tu vysoká vzdušná vlhkosť.

Viete, že s redukciou vzdušnej vlhkosti vám pomôžu aj niektoré rastliny? Pozrite sa na videopríspevok z YouTube kanálu thedailyECO, ktorý vám predstaví 8 takýchto izboviek.

Ako si poradiť so vzdušnou vlhkosťou?

Studené kuchynské okno alebo obloženie kuchynskej linky alebo zrkadlo v kúpeľni sú miesta, kde sa viditeľne voda kondenzuje. Významne závažnejšie sú ale kúty, kde vlhkosť nie je očividná, zle sa odtiaľ vetrá a skôr alebo neskôr sa premení na plesnivé fľaky a mapy na nábytku, ale aj obyčajných múroch.

Ako zabrániť alebo aspoň minimalizovať vznik plesní? Vetrajte intenzívne a aspoň niekoľko minút. Ideálne aj naprieč domácností. Snažte sa pary vznikajúce pri varení odsávať digestorom a používajte vždy pokrievku.

Dajte si pozor na konkrétne miesta, snažte sa nemať nábytok pritlačený tesne k problematickým stenám. Pokiaľ máte mokrý kút, zvážte aj lapač vlhkosti. Okrem takých bežných prostriedkov ako je ryža alebo soľ sú lapače tiež priemyselne vyrábané, napríklad vo forme tablety, ktorá sa vďaka vode naviazanej z ovzdušia rozpúšťa a odkvapkáva do záchytnej misky.

rastliny
Tieto izbové rastliny zatočia s plesňou vo vašom byte. Vyskúšajte ich Foto: www.freepik.com

Kvety a vzdušná vlhkosť

To všetko ste možno vedeli, ale mnohých prekvapí, že so vzdušnou vlhkosťou vám môžu pomôcť aj kvety. Aj keď rastliny nemôžu vyfiltrovať zo vzduchu spóry plesní, o prevencii vzniku plesní sa môžu zaslúžiť konkrétne druhy izboviek, ktoré znižujú vzdušnú vlhkosť. Sú to predovšetkým tie, pre ktoré je zvýšená vlhkosť ideálna a veľmi sa im v takých podmienkach darí. Napríklad orchideám.

Orchidey v slovenských domácnostiach sú najčastejšie morovce, teda pralesné epifyty, ktoré vyložene milujú vzdušnú vlhkosť. Nemusíte sa však vhrnúť na pestovanie exotických orchideí, rovnako dobre vám pomôžu bežné a na údržbu nenáročné rastliny ako je napríklad šplhavica, ktorá sa tiež niekedy nesprávne označuje ako potos.

Nesklame vás ani zelenec, svokrine jazyky, prípadne aloe vera, kalatea, lopatkovec alebo nenápadná kykatka, ktorej jediným zdrojom vlahy je práve vzduch. Prakticky stráca koreňového systému, a preto je často len vsadená do mušle, sklenených nádob alebo štrbiny v kameni.

So vzdušnou vlhkosťou si poradia aj paprade alebo izbový brečtan. Izbový brečtan máva aj krásnu  kresbu listu a v domácnosti urobí parádu ako pnúca sa, ale aj previsnutá rastlina.

Aj keď tieto rastliny pomôžu znížiť vlhkosť a možno ich tiež múdro umiestniť do problematických kútov domácnosti, bezpochyby je nutné udržiavať miesta náchylné na plesnivenie čisté a ideálne občasne dezinfikované. Dajte sa tiež pozor na používanie kávovej usadeniny ako hornej vrstvy zeminy v kvetináči izboviek. Kávová usadenina síce tiež dobre absorbuje vlhkosť, ale plesniam sa na nej výborne darí.

Zdroj: ireceptar.cz, express.co.uk, countryliving.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané