Tieto tipy na odstránenie sekundového lepidla z kože, nábytku či textilu sa vám určite zídu

Zdieľať
Sekundové lepidlo

Sekundové lepidlo je možné označiť za prevratný vynález. Zachránilo množstvo predmetov, ale má tiež iné stránky. Medzi ne patria bolestivo zlepené prsty a nepekné fľaky na predmetoch. Našťastie ani to najlepšie lepidlo nie je neodstrániteľné.

Sekundové lepidlo
https://www.gettyimages.com/

Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože?

Koža prichádza do styku so sekundovým lepidlom dosť často. Zlepené prsty sú nepríjemná skúsenosť a neoplatí sa ich oddeľovať násilím. Do horúcej vody , ale nie tak, aby vás popálila, ponorte postihnuté miesto. Pokožka začne vylučovať maz, ktorý uvoľní zlepené plochy.

Zvyšok lepidla z kože následne dočistíte napríklad odlakovačom na nechty s acetónom. Tento spôsob je spoľahlivý, aj keď neviete ako odstrániť lepidlo z topánok.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z nábytku?

Drevo je savý materiál a zaschnutá kvapka sa na nábytku dokáže držať naozaj pevne. Prvý prichádza na rad  acetón . Ten je najúčinnejší hlavne u lakovaného povrchu. Druhou možnosťou je opatrné zbrúsenie a prelakovanie.

Výhodou je, že lepidlo nepreniká hlboko do štruktúry, takže s trochou opatrnosti prebrúsime problém a všetko bude vyzerať ako nové. Je to jedna z najspoľahlivejších možností, ako odstrániť lepidlo z dreva.

Ako ho odstrániť z plastu?

Riedidlá u plastov neprichádzajú do úvahy, ak nechcete narušiť aj povrch predmetu.

Alternatívou je použitie  vysokopercentného liehu . Stačí pár kvapiek na handričku a jemne prechádzajte po lepidle. Malo by zmäknúť a následne ho dokážete zotrieť a odstrániť. Zvyšok môžete dočistiť klasickým saponátom.

Ako odstrániť sekundové lepidlo zo skla?

Sklo má výhodu, že lep nenasaje a prakticky lepidlo môžete zložiť aj  drsnejšou chémiou . To znamená acetón, riedidlo, alkohol.

Možnosť je priame zoškrabanie, ale pozor, aby ste spolu s lepidlom nepoškriabali aj podklad. Ideálne je použiť klasickú tenkú žiletku.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z kovu?

V princípe kov nie je náchylný na poškodenie a ani sekundové lepidlo na neho nemá veľký vplyv. Na železe tiež málokedy dlhodobo drží. Ak predsa, je tu stále acetón a alkohol , ktoré dočistí aj jeho posledné zvyšky.

Odstránenie lepidla z laku auta

Chémia schopná odstrániť lepidlo, môže poškodiť aj lak. Istejšia je teda mechanická cesta, veľmi pomaly a trpezlivo  vybrúsiť lepidlo napríklad vodným šmirgľom a doleštiť. Ďalšou možnosťou je použiť  odstraňovač lepidla . Naniesť na lepidlo, ale nechať pôsobiť tak 3 hodiny, aby sa neprepracoval až k laku. Následne sa pokúsiť zvyšky lepidla jemne odstrániť.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z textilu?

Prvou pomocou pre kvapku lepidla je namočenie do vody . To by malo uvoľniť škvrny od lepidla. Ak sú stále pevné, skúste to acetónom , ale opatrne, nie každá látka si s ním dokáže poradiť. Pomáha aj  odlakovač . U šiat tiež oceníte odstraňovač sekundového lepidla. Zachránil spoľahlivo už nejedny šaty.

Aké je rýchle a najlepšie odstránenie?

Všetky vyššie uvedené rady môžete využiť, ak práve nemáte po ruke odstraňovač sekundového lepidla . Je vyvinutý špeciálne na prípady, keď sa lepidlo dostane práve tam, kam nemá, ale poslúži aj na rozlepenie zle zlepených spojov. Tento odstraňovač veľmi rýchlo zlikviduje škvrny na oblečení, nábytku, dokonca aj zo zalepených prstov.

Odstraňovač naniesť, nechať pôsobiť niekoľko hodín a následne plochu očistiť vodou a vysušiť. Po sekundovom lepidle nezostane ani stopa. Pri ťažších poškodeniach je potrebné postup niekoľkokrát opakovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané