Väčšina ľudí sedí na stoličke zle. Jednoduchý trik zlepší držanie tela a bolesti nehrozí

Zdieľať
bolesť chrbta
Väčšina ľudí sedí na stoličke zle. Jednoduchý trik zlepší držanie tela a bolesti nehrozí Foto: www.freepik.com

Máte sedavé zamestnanie a trávite prevažnú časť svojho dňa na stoličke? Chráňte svoj chrbát pred možnými bolesťami. Máme pre vás malý trik, ako si ľahko môžete zlepšiť svoj celkový vzpriamený postoj a zbytočne sa nehrbiť.

Ak patríte medzi jedincov, ktorí svoju prácu vykonávajú v sede, mali by ste spozornieť. Váš chrbát totiž v skutočnosti trpí a potrebuje vašu starostlivosť, aby ste zbytočne čoskoro neskončili v rukách lekárov. A mnohokrát ako účinná prevencia stačí celkom málo, tajomstvo však tkvie v pravidelnosti. A dokonca pri tom nebudete musieť opúšťať nielen pracovisko, ale v jednom prípade ani svoju stoličku.

Ako cvičiť pre zdravý chrbát sa pozrite v tomto YouTube videu kanála Posture Ellie:

Zlé držanie tela

Bolesťami chrbta trpí v súčasnosti vysoké percento ľudí a spravidla za to môžu zlé každodenné návyky. Nejde iba o dlhé sedenie a pozeranie do počítača, ale aj dlhodobé státie, držanie mobilu či nosenie kabelky cez rovnaké rameno. Ide vždy o situáciu, keď je naše telo v nerovnováhe a nakrivo.

Nepríjemné následky

Meghan Markowski, fyzioterapeutka z Harvardu, k tejto problematike dodáva: „Drženie tela ovplyvňuje náladu, spánok, únavu a zarovnanie čeľustí. V zásade by sme preto mali brať svoje držanie tela veľmi vážne a zlepšovať ho, kdekoľvek to ide.“

Bohužiaľ sa zlé držanie tela stáva našou prirodzenosťou a postupne dochádza k poškodeniu štruktúry chrbtice a bolestiam chrbta. Sú však spôsoby, ktorými môžete týmto nepríjemnostiam predchádzať a prípadným problémom sa vyhnúť. Čo teda môžete pre svoj chrbát urobiť?

Zlé sedenie
Väčšina ľudí sedí na stoličke zle. Jednoduchý trik zlepší držanie tela a bolesti nehrozí Foto: www.freepik.com

Nastavte si správne stoličku

Pokiaľ musíte tráviť dlhý čas v sede, je dôležité, aby ste sedeli rovno. Záleží nielen na vašom správnom držaní tela, kedy by ste mali mať rovný chrbát s hlavou vzpriamenou a celkom určite by ste sa nemali hrbiť a predkláňať. Rovnako by ste mali myslieť na uvoľnené ramená, ktoré máme tendenciu priťahovať k ušiam. Nohy od kolien dole by ste mali mať vždy v uhle 90 stupňov. S tým súvisí aj správne nastavenie stoličky, na ktorej trávite podstatnú časť dňa. Chodidlami by ste sa mali pevne opierať o zem. Využite tiež možnosti nastavenia prítlaku chrbtovej opierky a občas sa na stoličke „pohojdajte“.

Vstaňte a prejdite sa

Pokiaľ je telo unavené, má sklony k zlému držaniu tela, preto by ste mali občas meniť polohu. Najlepšie je vstať, ľahko sa pretiahnuť a prejsť. Myslite pri tom aj na správne dýchanie a pokojne sa chvíľu hlboko predýchajte.

naťahovanie chrbta
Väčšina ľudí sedí na stoličke zle. Jednoduchý trik zlepší držanie tela a bolesti nehrozí Foto: www.freepik.com

Zacvičte si zo stoličky

Niekoľkokrát za deň môžete dokonca cvičiť aj tak, že sa zo stoličky nezdvihnete. Jedná sa o jednoduchý cvik, ktorý zvládne každý a vďaka nemu si krásne pretiahnete celý chrbát aj v sede. Budete vlastne „twistovať“, čo vám uľaví od prípadných bolestí, alebo pôjde o účinnú prevenciu. Bonusom vám bude aj lepšie trávenie.

Posaďte sa rovno na stoličku, zarovnajte panvu a po celú dobu cvičenia by mali kolená a chodidlá smerovať dopredu. Potom položte pravú ruku na koleno ľavej nohy a otočte sa v smere za pravou rukou, ako vám to len pôjde. Pravidelne pri tom dýchajte a stláčajte lopatky dozadu. Mali by ste cítiť malé pnutie od bedier až po hornú časť chrbta. Potom cvik opakujte na druhú stranu rovnakým spôsobom.

Zdroj: ireceptar.cz, www.huffingtonpost.co.uk, www.zidlevasina.cz, www.idnes.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané