"Valentínka" a ďalšie tradície vo svete. Kto ten Valentín vlastne bol?

Zdieľať
Valentínka

Viete, že valentínky sú veľmi populárne samozrejme okrem Ameriky tiež v Dánsku a Nórsku ? Tradícia tu má trochu originálnejší ráz. Muži vymýšľajú vtipné veršované valentínky, tzv. „Gaekkebrev“, ktoré dávajú ženám anonymne . Básničky ale skrývajú indície v podobe počte písmen mien autorov. Ženy následne hádajú, kto im valentínku napísal.

Valentínka
https://www.gettyimages.com

Ak to uhádnu do Veľkej noci, vyslúžia si tým od mužov vajíčko. Keď na to ale neprídu, musia dať vajíčko autorom valentíniek, ktorí sa práve na Veľkú noc k svojmu dielu priznajú.

Napríklad v Japonsku sa na rozdiel od mnohých iných krajín na oslavy Dňa svätého Valentína tešia predovšetkým muži . Je to totiž deň, keď majú ženy príležitosť im vyjadriť lásku, či úctu. Väčšinou to robia prostredníctvom darovania čokolád. Nie je prekvapením, že za vznikom sviatku stojí japonský cukrovinkový priemysel . Dajú sa kúpiť dokonca aj rôzne čokolády, ktoré symbolizujú odlišné vzťahy medzi mužmi a ženami.

A aby ženy neprišli skrátka, obchodníci prišli v 80. rokoch ešte s jedným sviatkom. Biely deň , ktorý sa oslavuje 14. marca je naopak dňom, kedy muži obdarúvajú ženy. Čokolády bývajú doplnené ešte oblečením, spodným prádlom, či šperkami. Je zvykom, že darčeky, ktoré dávajú muži ženám bývajú zhruba trikrát drahšie než tie, ktoré sami dostali na Valentína.

Deň svätého Valentína je dňom osláv lásky a náklonnosti medzi pármi.  Ľuďom, ktorí ho sláviť odmietajú, buď chýba partner, alebo vôľa podporovať „americký komerčný sviatok“. Verte alebo nie, Valentín nepochádza z Ameriky, hoci sa tam tešia veľkej obľube. Kde sa vzal, kedy bude a ako ho oslavovať?

Kedy je Valentín 2020 a ako ho oslavovať

Valentín tradične pripadá na 14. februára . V roku 2020 to bude piatok, čo ocení každý pár, ktorý má v pláne ponocovať. Ako je tomu u všetkých slávnostných príležitostí, aj sviatok zamilovaných sa oslavuje buď s nadšením, alebo z donútenia. V prvom prípade sa oslavy kľudne môžu natiahnuť na celý deň. Veľa párov začína raňajkami do postele , popoludní sa obdaruje čokoládkami a kvetinami a večer vyrazí na večeru, do kina, alebo napríklad do divadla . Pokiaľ ide len o povinnosť, na ktorú sa jeden, alebo obaja druhovia netešia, väčšinou sa to odbije len čokoládou alebo želaním.

Svätý Valentín – kto to vlastne bol?

O svätom Valentinovi sa obvykle dozvedáme, že vykonal rad romantických skutkov . Vyliečil slepé dievča, do ktorej bol zamilovaný, tajne oddával milenecké páry a odporúčal mužom, aby nechodili do vojny a namiesto toho zostávali doma so ženami. Tiež je mu pripisované, že pozoroval oknom väzenia rímske orgie o sviatku Lupercalia a hriešnikom posielal po holuboch písanie, v ktorých ich od činov odrádzal. Je to všetko pravda ?

V skutočnosti máme o Valentinovi len veľmi nepresné informácie. Meno Valentin bolo v neskorom staroveku veľmi populárne a patrilo hneď dvomi svätcom, ktorých príbehy pravdepodobne časom splynuli v jeden. S romantickou láskou a 14. februárom spojil meno Valentina až básnik Chaucer v 14. storočí.

Sviatok sv. Valentína sa vo veľkom začal sláviť v Amerike aj v Anglicku okolo 18. storočia a spočíval predovšetkým v odovzdávaní malých darčekov a blahoželaní. Ďalšou povesťou je, že za tradíciu s originálnymi želaniami môže Esther A. Howlandová z Massachusetts, ktorá v 19. storočí tvorila a predávala ručne vyrábané čipky zdobené blahoželaniami na drahom papieri.

Ako sláviť Valentína originálne

Valentín
https://www.gettyimages.com

Ak vás bonboniéry a ruže omrzeli, prinášame zopár tipov na nevšedné spôsoby, ktorými môžete dať svojmu vyvolenému, alebo vyvolenej najavo náklonnosť.

  • Zložte básničku, alebo pieseň .
  • Poschovávejte polovičke do vreciek cukríky alebo romantické odkazy.
  • Vytvorte fotoalbum vašich spoločných zážitkov.
  • Darček schovajte a vytvorte plánik, alebo hádanky podľa ktorého si ho bude musieť nájsť.
  • Prekvapte tým, že v domácnosti urobíte niečo, čo už dlhší čas odkladáte. Aj spravená polička či natretý plot môže byť romantickým gestom.
  • Kúpte kúpeľovú bombu a dajte si spolu vaňu. Večer môžete zakončiť masážou.

Ak túžite po nejakom dobrodružnom zážitku, môžeme odporučiť napríklad valentínsku únikovú hru , prechádzku na bobovej dráhe, alebo bowling. Medzi klasiky zase patrí kino, divadlo, koncert, či galérie. Všeobecným pravidlom je robiť to, čo máte obaja radi a čo si užijete. A ak máte chuť zostať doma a pustiť si vašu obľúbenú komédiu , nemusíte si to vôbec vyčítať. Koniec koncov aj Valentín je deň ako každý iný .

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané