Vedci odhalili, aké je najpravdepodobnejšie poradie príznakov choroby COVID-19

Zdieľať
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok www.gettyimages.com

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok www.gettyimages.com

Vedci z Univerzity v Južnej Kalifornii definovali pravdepodobné poradí príznakov ochorenia COVID-19. Ich identifikácia môže pomôcť lekárom ho včas diagnostikovať … Vedci z Univerzity v Južnej Kalifornii definovali pravdepodobné poradí príznakov ochorenia COVID-19. Ich identifikácia môže pomôcť lekárom ho včas diagnostikovať …

Americkým biológom sa podarilo identifikovať poradie príznakov ochorenia COVID-19. Autori štúdie uvádzajú, že ak by bol takýto zoznam zostavený na začiatku pandémie, jej vplyv mohol byť oveľa miernejší.

Zistili to na základe štúdie 55 924 prípadov zo Svetovej zdravotníckej organizácie z obdobia od 16. do 24. februára 2020 a pridali k nim aj 1100 prípadov z obdobia od 11. decembra 2019 do 29. januára 2020, ktoré im poskytla Expertná skupina pre lekárske ošetrenie v Číne. Zamerali sa na príznaky, ktoré boli ľahko rozpoznateľné alebo objektívne a porovnávali ich s neurologickými prejavmi, akým je napríklad strata čuchu. Po vyhodnotení jednotlivých dát definovali poradí najpravdepodobnejších symptómov nasledovne: horúčka, kašeľ, nevoľnosť / vracanie a hnačku. „Najmenej pravdepodobným príznakom koronavírusovej nákazy je hnačka, nevoľnosť alebo vracanie. Nasleduje kašeľ a nakoniec horúčka, „uviedli vedci v záverečnej správe.

Príznaky COVIDU-19 sú veľmi podobné chrípke. Odlíšiť tieto dve ochorenia je obzvlášť náročné najmä počas chrípkového obdobia. Pre lepšie rozlíšenie porovnali autori štúdie COVID-19 s 2500 prípadmi chrípky z USA a Európy v rokoch 1994 až 1998 a tiež s už známymi koronavírus MERS a SARS. Zistili, že chrípka zvyčajne začína kašľom, zatiaľ čo COVID-19 a iné choroby spôsobené koronavírus začínajú horúčkou. Načasovanie a príznaky v hornom a dolnom gastrointestinálnom trakte sú ale pri COVID-19 v porovnaní so SARS a MERS odlišné. „Toto zistenie môže byť prínosné najmä v chrípkovom období, kedy je ťažké odlíšiť, či ide o bežnú chrípku alebo koronavírusovú infekciu,“ uviedol profesor Peter Kuhn. U niektorých pacientov sa však môže COVID-19 prejaviť odlišne. Mnohí napríklad uviedli, že prvým symptómom, ktorý pri sebe spozorovali, bola práve hnačka.

Biológovia v tejto súvislosti poukázali na potrebu meranie teploty pred vstupom do verejných zariadení a inštitúcií. Znalosť pravdepodobného poradie príznakov môže podľa nich urýchliť nástup liečby a zachrániť viac životov. „Keby bola taká systematická klinická prax štandardom už na začiatku šírenia nákazy, možno by sme dokázali udržať toto ochorenie na úrovni regiónov a predišli by sme svetové pandémiu,“ konštatoval Kuhn.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané