Vedeli ste, že existuje takzvaná spánková kalkulačka? Vďaka ktorej budete vedieť, kedy ísť spať, aby ste sa na druhý deň cítili svieži

Zdieľať
spánok

Spánok je veda, pretože dostatočný a kvalitný spánok je dôležitý nielen pre našu energiu a výkonnosť, ale aj pre fungovanie celej našej mysle a tela, čiže naše zdravie. Dlhodobé problémy so spánkom sa tiež často premietajú do oslabenej obranyschopnosti imunitného systému.
Možno namietnete, že kvôli prirodzenému biorytmu alebo nadmernej záťaži nie ste schopní pravidelne zaspávať do 8 hodín, čo sa používa ako indikátor kvality spánku. Výskum ukázal, že kvalita spánku nesúvisí s jeho dĺžkou, ale skôr závisí od dokončenia kompletného spánkového cyklu.

Spánkový cyklus

Odborné výskumy zamerané na mozgovú aktivitu a ďalšie procesy v tele počas spánku ukazujú, že spánok nie je jeden proces, ale prebieha v cykloch. Každý spánkový cyklus sa skladá z piatich po sebe idúcich fáz, ktoré celkom trvajú približne 90 minút. Spánok sa prehlbuje postupne, pričom štvrtá fáza je najhlbšia. Piate štádium je opäť plytký spánok, v tomto čase sa nám často zdá. Cieľom spánkovej kalkulačky je vopred nastaviť doby spánku podľa toho, kedy sa musíme prebudiť, aby sme zabránili prebudeniu vo štvrtej fáze, keď sa telo najviac regeneruje v hlbokom spánku. Pokiaľ sa budete v tejto fáze často prebúdzať, určite vám to nezvýši energiu ani náladu a nikdy sa poriadne neuvoľníte.

Aby ste dosiahli naozaj osviežujúci kvalitný spánok, mali by ste zvoliť aspoň päť cyklov, najlepšie však šesť cyklov, podľa vašich schopností a preferencií. Šesť spánkových cyklov predstavuje celkom 9 hodín, päť spánkových cyklov a potom 7 a pol hodiny, ale podstatou je, že sa vždy prebudíte až po dokončení cyklu, takže ste v najvhodnejšej fáze. Povedzme napríklad, že musíte budúce ráno vstávať o 5:00. Pokiaľ si chcete dopriať dlhší spánok pravidelne, mali by ste chodiť spať o 19:45, alebo o 21:15, ak spíte kratšiu dobu, a vzorec vždy zohľadňuje potrebnú štvrťhodinku na zaspanie.

Kalkulačka

kalkulačka
kalkulačka youtube.com
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané