Využitie octu v domácnosti - neuveríte, čo sa stane, keď ho nalejete do práčky

Zdieľať
ocot

Ocot má doma iste každý, nevaríme z neho úplne denne, ale občas ho na ochutenie jedál používame. Okrem toho, že má prospešné účinky na náš organizmus – napríklad pomáha s redukciou váhy alebo posilňuje imunitu v období chrípky – môže byť aj veľmi účinný ako domáci prostriedok na rôzne čistenie. Budete veľmi prekvapení, kde všade ho možno využiť a ušetriť tak na drahých chemických výrobkoch.

Na odstránenie škvŕn z oblečenia aj namiesto aviváže

Vďaka kyslosti je ocot skvelý na odstraňovanie škvŕn. Dokonca si vie poradiť s prípadmi, kde bežný prací prášok zakúpený v obchode začne zlyhávať. Stačí zaobstarať biely vínny ocot, nastriekať ho na oblečenie za pomoci rozprašovača alebo konkrétnu škvrnu poliať a následne vložiť do práčky. Fľaky a odolné nečistoty by mali byť razom preč. Ocot klasickým látkam, ktoré perieme na neznížený počet stupňov, nijako neublíži a v prípade citlivejších kúskov oblečenia ho môžeme zriediť s vodou. Dokonca ocot pôsobí ako dobré zmäkčovadlo a možno ho používať namiesto aviváže.

Vyčistí všetky domáce spotrebiče

Každý má niekedy problémy s čistením veľkých alebo menších spotrebičov, ktoré sa ľahko zamastia a veľmi zle sa udržujú v stave žiarivého lesku. K tomu vám opäť pomôže vďaka svojmu jedinečnému zloženiu ocot. Sporák alebo digestor môžete vydrhnúť  čistým octom, u naozaj odolných usadenín je dobré ho nechať nejakú chvíľu pôsobiť. Výsledok bude očarujúci a spotrebič bude žiariť ako nový. V prípade mikrovlnnej rúry je recept ešte jednoduchší – stačí, keď dáte ohriať štvrtinu šálky octu spoločne s jednou šálkou vody a neuveríte vlastným očiam. V mikrovlnnej rúre nezostane nalepená ani jediná zaschnutá nečistota. Rovnako dobre ako v kuchyni poslúži ocot aj v kúpeľni. Dokáže bezchybne umyť vaňu alebo umývadlo, že sa mu nevyrovná ani veľká séria ponúkaných špeciálnych čističov.

Obnoví zájdené šperky

Pomocou octu možno čistiť aj zlato, ktoré je typické tým, že po dlhšej dobe nosenia zčernie. Zlato údajne vyťahuje choroby z tela – niekomu zmení farbu viac, niekomu menej, ale časom je pravidelné nosenie poznať na každom šperku. Pokiaľ chcete jeho lesk a žiarivosť obnoviť, ponorte prsteň, náhrdelník alebo váš iný poklad na zhruba pätnásť minút do bieleho octu a následne ho umyte a dobre utrite. Bude vyzerať, ako by ste ho práve dostali nový.

Do ryže

Ďalší trik sa už netýka čistenia, ale rovnako vám ho ako bonus prezradíme, pretože je tiež veľmi užitočnou vychytávkou. Ocot sa hodí aj k napučaniu  ryže a veľmi dobre pôsobí proti jej lepeniu. Do vriacej vody pridáme lyžičku bieleho octu a následne v nej budeme ryžu variť. Sami uvidíte, že bude vzdušná a nebude sa k sebe prichytávať. Ocot má skrátka všestranné využitie a bola by veľká škoda ho nechať len ako málo často používané dochucovadlo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané