Zázvorovo-citrónový nápoj znižuje bolesť, napráva zlý cholesterol a dokonca lieči artritídu alebo cukrovku: Roky nepoznám, aké to je byť chorá!

Zdieľať
00 14.jpg

Zázvor je doslova plný živín a aktívnych látok, ktoré preukázateľne vedia liečiť niektoré neduhy a choroby. Má svoju nezastupiteľnú úlohu v ľudovom liečiteľstve. Čo však robí zázvor zázračným je fakt, že je dostupný pre každého a liečiť sa tak môže prirodzeným spôsobom každý. Vyskúšajte recept na lahodný nápoj, ktorý prinesie úľavu od bolesti kĺbov, povedie k zníženiu hladiny zlého cholesterolu alebo vysokej hladiny cukru v krvi. Zaraďte pitie zázvorového nápoja medzi denné rituály a uvidíte, ako vás zbaví bolesti a zlepší váš zdravotný stav!

Zázvor – jedinečná chuť a silné liečivé vlastnosti

Zázvor patrí odpradávna k pilierom východného liečiteľstva, v minulosti bol hojne využívaný pre zmiernenie bolesti. Hlavnou aktívnou látkou je Gingeroly, čo je fenolová zlúčenina s protizápalovým účinkom. Aj ostatné aktívne látky, ako tie zo skupiny polyfenolov (gingerenon A), majú protizápalové vlastnosti. Okrem zmiernenia bolesti je nasadzovaný tiež v boji s nadváhou, má totiž termogénny účinok a vie podporiť spaľovanie tukov a cukrov pri výdaji. Významnú úlohu zohráva pri znižovaní hladiny zlého cholesterolu a redukuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb.

Citrón – bohatý na vitamín C a antioxidanty

Citrón je ďalším zázrakom prírody. Okrem vysokého podielu vitamínu C, ktorý sa podieľa na syntéze noradrenalínu, má tiež hypoglykemický účinok a podporuje tak chudnutie, pretože vďaka citrónu nebudete mať rýchly pocit hladu medzi jedlami. Obsahuje tiež flavonoidy s protizápalovými účinkami, odporúča sa pri bolestiach kĺbov, je výborným pomocníkom pri osteoartróze. Citrón je tiež extrémne bohatý na antioxidanty, čo z neho robí parťáka pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi.

A ako vytvoriť zo zázvoru a citrónu zázračný nápoj?

Potrebujete:

  • 1 čerstvý koreň zázvoru
  • 3 citróny
  • 1 limetku
  • štipku škorice
  • 450 ml vody
  • 115 ml perlivej vody

Príprava:

Nalejte 450 ml vody do hrnca a priveďte do varu.

Pridajte strúhaný zázvor, znížte teplotu a nechajte 5 minút prevariť. Odstráňte z horáka a nechajte 20 minút odpočívať.

Vytlačte z citrónov a limetky šťavu, vymačkajte tiež kôru, pretože tá obsahuje aj veľkú časť vitamínov a aktívnych látok.

Prilejte perlivú vodu a pridajte škoricu. Perlivá voda dodá nápoju chuť limonády.

Pite nápoj vždy čerstvý

Vyskúšajte piť tento nápoj celý týždeň, vždy ráno na lačný žalúdok a večer pred spaním. Budete prekvapení pozitívnymi účinkami.

V prípade potreby možno osladiť medom, ktorý je tiež známy svojimi hypoglykemizujúcimi a protizápalovými vlastnosťami, neodporúča sa však ľuďom s diabetom 2. typu.

Pozor by si mali dať tiež pacienti s žalúdočnými alebo inými vredy, v prípade pálenia záhy alebo alergiou na citrusové plody. Zázvor sa tiež neodporúča tehotným ženám, ľuďom s ochorením krvi, diabetikom. Nápoj tiež nemôže nahradiť medikativnú liečbu, možno ho užívať len doplnkovo, preto sa pri ťažkostiach obracajte na svojho lekára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané